#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#
Endometrióza je poměrně časté onemocnění, při kterém se tkáň děložní sliznice objevuje na jiných orgánech (vaječníky, vejcovody i jiné orgány pánevní dutiny, vzácně i vzdálenější orgány, např. plíce). Tato tkáň reaguje na hormonální změny a každý měsíc dochází ke krvácení. Krev, která nemůže odtékat, způsobuje vážné záněty, srůsty a cysty. Hlavní komplikací endometriózy je neplodnost. Třetina až polovina žen s endometriózou má potíže s otěhotněním. Stupeň onemocnění přitom přímo úměrně nekoreluje s neschopností otěhotnět. I drobná ložiska mohou způsobovat sníženou kvalitu vajíček.
Klinicky se onemocnění projevuje:
Neplatí to však vždy, některé pacientky netrpí žádnými z těchto příznaků, a mohou dokonce normálně otěhotnět.
Farmakoterapie
Na začátku léčby a u mírnějších forem těchto obtíží se doporučuje nejprve podat léky. Využívají se léčiva na bolest a hormonální terapie. Hormonální léčba ovlivňuje růst endometriální tkáně a může tak zabránit vzniku nových ložisek. Také zmírňuje krvácení z mimoděložních ložisek. Používané léky jsou tzv. GnRH analoga. Potlačí se produkce vlastních hormonů a endometrióza mizí. Bohužel při užívání těchto léků se mohou objevit symptomy z nedostatku hormonů v těle ženy podobné postmenopauzálním obtížím. Další léky obsahují hormon dienogest. Nově vytvářené léky jsou na bázi antagonistů GnRH.
Chirurgická léčba
Při neplodnosti vlivem endometriózy bývá indikována chirurgická terapie, při níž se odstraní ostrůvky tkáně a volné srůsty. Využívá se laparoskopický přístup. V některých případech je ale s ohledem na rozsah onemocnění nutné využít i radikální operační metody s otevřenou chirurgií.
U pacientek, které neodpovídají na léky a u nichž není možnost chirurgického řešení, odborníci často při léčbě neplodnosti navrhují některou z variant asistované reprodukce.
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/endometriosis/symptoms-causes/syc-20354656
Pokud je ženě méně než 35 let, měli by partneři navštívit odborníka po jednom roce nechráněného pohlavního styku. Ženy nad 35 let by měly navštívit odborníka po šesti měsících snahy.
Problematika léčby neplodnosti a asistované reprodukce je bohatá na odbornou terminologii. V následujícím slovníčku naleznete základní pojmy, se kterými se můžete při zjišťování možností její léčby setkat.