#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#
Myomy jsou nezhoubné nádory, které vznikají v lidském těle v orgánech tvořených hladkou svalovinou. Nejčastěji se nacházejí v děloze. Postihují 20 až 50 % žen ve věku nad 35 let. Zásadní roli při jejich vzniku hrají ženské pohlavní hormony, dědičné, rasové a geografické faktory. Některé studie také poukazují na vliv životního stylu a užívání hormonální antikoncepce. U žen po menopauze dochází ke zmenšení myomů vlivem snížené produkce hormonů.
Příznaky myomů závisí na jejich velikosti, počtu a umístění. Některé ženy nemusí mít žádné symptomy a myom diagnostikuje až gynekolog při preventivní prohlídce.
Obtíže, které se mohou objevit:
Myomy mohou deformovat děložní dutinu a ovlivňovat funkci dělohy jako takové, ve které pak nejsou vhodné podmínky pro vývoj těhotenství (předčasný porod, omezení růstu plodu). Při porodu představují překážku v porodních cestách.
Myomy, které nezpůsobují obtíže a nerostou, mohou být jen sledovány a ponechány bez léčby. Pokud se však tyto nezhoubné nádory klinicky projevují nebo zvětšují svou velikost nad 5 cm, měly by být léčeny. Nepředstavují však riziko pro vznik rakoviny.
Odborníci při léčbě využívají různé formy hormonální terapie, léky tišící bolest, zmírňující děložní krvácení a další. Nejúčinnější hormonální léčbou je podání analog gonadoliberinů, která omezují cévní zásobení, a myom tak postupně zaniká.
Další metody léčby jsou operační a lze je rozdělit na výkony, které zachovávají dělohu, a na výkony, jež vedou k jejímu odstranění.
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/uterine-fibroids/symptoms-causes/syc-20354288
Pokud je ženě méně než 35 let, měli by partneři navštívit odborníka po jednom roce nechráněného pohlavního styku. Ženy nad 35 let by měly navštívit odborníka po šesti měsících snahy.
Problematika léčby neplodnosti a asistované reprodukce je bohatá na odbornou terminologii. V následujícím slovníčku naleznete základní pojmy, se kterými se můžete při zjišťování možností její léčby setkat.