#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Mužská neplodnost a možnosti její prevence
Mužská neplodnost a možnosti její prevence
calendar 10. 12. 2024

Mužská neplodnost a možnosti její prevence

O problémech s početím se z logického důvodu více hovoří ve vztahu k ženám, odborné studie však ukazují, že i mužský faktor se na neplodnosti párů podílí nezanedbatelnou měrou. Proto se nabízí otázka, zda by tuto skutečnost neměli vzít v potaz muži, kteří plánují v budoucnosti založit rodinu, a zda by se neměli začít o své reprodukční zdraví více zajímat.

Je známo, že v současné době má potíže s početím přibližně jeden z pěti párů. Jinými slovy, u těchto párů nedošlo k početí ani po jednom roce pravidelného nechráněného sexu. Přibližně u poloviny problémů hraje roli i mužský faktor. Není neobvyklé, že při podrobnějším vyšetření jsou zjištěny obtíže u obou partnerů, a diagnóza neplodnosti tedy musí vždy být brána z pohledu celého páru.

Jaké problémy mohou stát za mužskou neplodností?

Mužská neplodnost je komplexní stav, který může mít celou řadu příčin. Patří mezi ně například nízká produkce spermií, případně jejich abnormální funkce, nedostatečně vyvinuté pohlavní žlázy, erektilní dysfunkce, blokáda zabraňující uvolnění ejakulátu, hormonální nerovnováha.

Svou roli mohou sehrát i různé nemoci (například prodělání některých infekcí, nádorová onemocnění či cukrovka) či medikace, která je v jejich terapii používána. Vyskytnout se mohou i situace, kdy dochází k produkci protilátek, které atakují spermie. Tyto protilátky mohou být tvořeny jak přímo v těle muže (pak se jedná o tzv. autoimunitní reakci), tak i v těle jeho partnerky.

Z uvedeného výčtu je zřejmé, že zatímco některé problémy nejsou na první pohled patrné, a tudíž se jako příčina neplodnosti prokáží až při pokusech o početí, některých jiných si je muž vědom a může s touto skutečností pracovat již předem.

Kdy navštívit lékaře?

Ne ve všech případech je tedy nutné s návštěvou lékaře čekat až do chvíle, kdy se pár rozhodně počít potomka. Muži by měli navštívit lékaře v případě, že:

  1. mají problémy s erekcí či ejakulací;
  2. pociťují výrazné snížení libida;
  3. pociťují bolest či se objeví otok nebo bulka v oblasti varlat;
  4. v minulosti se potýkali s problémy s varlaty, prostatou či jinými problémy souvisejícími se sexualitou;
  5. prodělali operaci varlat, penisu, třísel či prostaty, případně jinou rozsáhlou operaci v dutině břišní;
  6. utrpěli úraz v oblasti pohlavních orgánů;
  7. jsou si vědomi, že se u nich nebo v jejich blízké rodině vyskytla genetická abnormalita, která ovlivňuje správnou funkci reprodukčních orgánů;
  8. prodělali jakoukoli chorobu, která je spojována s poruchami plodnosti;
  9. podstoupili léčbu (například nádorového onemocnění), která může způsobit poruchy plodnosti.

Spermiogram jako základ vyšetření

Základním vyšetřením mužské plodnosti je spermiogram. Během jeho hodnocení jsou sledovány tři hlavní parametry, a to počet, pohyblivost a tvar spermií. Dále je ověřována přítomnost buněk imunitního systému, případně bakterií a prvoků, nebo přítomnost krystalů, stanovuje se i objem a pH ejakulátu.

Objevené problémy umožnují dále se zaměřit na jejich příčinu. Velmi často je doporučována opakovaná kontrola spermiogramu v rozestupu několika měsíců, aby bylo možné vyhodnotit účinek doporučených nápravných opatření. Absolvování podrobného vyšetření i z preventivního hlediska je jistě přínosné, neboť celá řada studií hovoří sice o mírném, ale setrvalém trendu snižování kvality spermií v posledních desetiletích.

Má-li muž doporučení od specializovaného lékaře, je běžné vyšetření spermiogramu zpravidla placeno jeho zdravotní pojišťovnou. Zároveň je samozřejmě možné si o toto vyšetření zažádat i bez příslušného doporučení a náklady si hradit sám (cena vyšetření se pohybuje okolo 1500 Kč).

Spermiogram však není jediné vyšetření, které provází kontrolu mužské plodnosti. Zvláště ve chvíli, kdy se nejedná pouze o preventivní vyšetření, ale vyšetření v rámci diagnostiky problémů s početím, následuje celková kontrola zdravotního stavu. Lékař zjišťuje informace o lécích, které dotyčný muž užívá, o operacích, které podstoupil, chorobách, které prodělal, stanoveny jsou i koncentrace nejdůležitějších hormonů. Zjišťuje se i přítomnost protilátek cílených na mužovy spermie. V řadě případů se totiž může jednat i o kombinaci několika faktorů, které se na mužské neplodnosti podílejí.

Jak neplodnosti u mužů předcházet?

Jak je zřejmé z výše uvedených informací, není možné předejít všem rizikům spojeným s mužskou neplodností a v některých případech nezbývá jiné řešení než využít možností, které nabízí moderní techniky asistované reprodukce. Nicméně některým známým rizikovým faktorům je možné se vyhnout a muži by si měli být vědomi toho, že například kouření, pití alkoholu či užívání drog jsou často uváděny jako možné příčiny mužské neplodnosti. Stejně tak je důležité se vyvarovat nadváhy a s ní úzce spojenému nedostatku pohybu, tolik typickému pro moderní dobu.

Mezi méně známé rizikové faktory mužské neplodnosti patří chronický stres a vystavování pohlavních orgánů vysokým teplotám, například během saunování.  U žen je v souvislosti s plodností vždy na prvním místě zmiňován věk. U mužů nehraje z hlediska plodnosti věk tak zásadní roli jako u žen, ale i u nich je vyšší věk spojen s nárůstem různých onemocnění, která mohou následně plodnost ovlivňovat.

Dalším preventivním opatřením, které se tentokrát týká chlapců ve vývoji, jsou pravidelné kontroly u dětského lékaře, který by případně odhalil špatný vývoj pohlavních orgánů a doporučil příslušná opatření.

Nespoléhejme jen na metody asistované reprodukce

Ačkoli jsou v současné době metody asistované reprodukce na velmi vysoké úrovni, není rozumné na ně ve všech ohledech spoléhat. V první řadě je nutnost jejich využití vždy spojena s výraznou psychickou zátěží obou partnerů, a za druhé ani tyto moderní metody nemohou garantovat stoprocentní účinnost. Proto je lepší všem problémům, které by mohly vést k neplodnosti, všemi dostupnými způsoby předcházet. Ať už vhodnou úpravou životního stylu nebo kontrolami u specialisty v oboru reprodukční medicíny.

Zdroje:

  1. Mayo Clinic. Male infertility. Online. Mayo Clinic, December 28, 2022. Dostupné na: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/male-infertility/symptoms-causes/syc-20374773
  2. Příčiny mužské neplodnosti. Online. Gennet, 2024. Dostupné na: https://www.gennet.cz/priciny-muzske-neplodnosti
  3. Chlanová T. Problematika plodnosti 21. století. Bakalářská práce. Plzeň. Západočeská univerzita v Plzni, 2020.
  4. Javorková L. Neplodnost jako sociální fenomén 21. století. Brno: Masarykova univerzita, Pedagogická fakulta, 2007.
  5. Zvěřina J. Poruchy mužské plodnosti. Urolog Praxi 2010; 11 (4): 196–199.
  6. Medicínské centrum Zdravá spermie. Prevence mužské neplodnosti. Online. Medicínské centrum Zdravá spermie. 2021. Dostupné na: https://www.zdravaspermie.cz/prevence-muzske-neplodnosti
  7. Řežábek K. Asistovaná reprodukce. Maxdorf, Praha, 2008
Mužská neplodnost a možnosti její prevence

Mužská neplodnost a možnosti její prevence

O problémech s početím se z logického důvodu více hovoří ve vztahu k ženám, odborné studie však ukazují, že i mužský faktor se na neplodnosti párů podílí nezanedbatelnou měrou. Proto se nabízí otázka, zda by tuto skutečnost neměli vzít v potaz muži, kteří plánují v budoucnosti založit rodinu, a zda by se neměli začít o své reprodukční zdraví více zajímat.

Číst více
Možnosti prevence neplodnosti při onkologické léčbě

Možnosti prevence neplodnosti při onkologické léčbě

Reakce na diagnózu onkologického onemocnění jsou různé. Strach, stres, nejistota, zmatek, smutek. Málokdo má v takové chvíli sílu plánovat, co nastane, až svou nemoc šťastně překoná. Nicméně i to je velmi důležité, zvláště v případě, kdy mají léčbu podstoupit mladí lidé, kteří mají založení rodiny teprve před sebou. Poruchy plodnosti jsou totiž jedním z nejčastějších dlouhodobých nežádoucích účinků onkologické léčby.

Číst více
Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Moderní doba, která nám všemožnými způsoby ulehčuje život, přináší do našeho světa i mnohé nástrahy, z nichž některé narušují přirozený koloběh věcí. Jedním z těchto projevů může být skutečnost, že čím dál více párů není schopno počít potomka přirozenou cestou a musí vyhledat pomoc lékařů.

Číst více