#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Mimoděložní těhotenství - noční můra každé ženy
Mimoděložní těhotenství - noční můra každé ženy
calendar 2. 4. 2009

Mimoděložní těhotenství - noční můra každé ženy

Mimoděložní těhotenství je něco, co žádná žena nechce zažít. Nezáleží přitom na tom, zda jde o plánované těhotenství, nebo ne. Při normálním těhotenství je vajíčko oplodněno ve vejcovodu, poté jím putuje do dělohy, kde se uhnízdí v děložní sliznici.

Mimoděložní těhotenství je něco, co žádná žena nechce zažít. Nezáleží přitom na tom, zda jde o plánované těhotenství, nebo ne.

Při normálním těhotenství je vajíčko oplodněno ve vejcovodu, poté jím putuje do dělohy, kde se uhnízdí v děložní sliznici. O mimoděložní těhotenství se jedná, jestliže se oplodněné vajíčko uhnízdí mimo děložní sliznici. To ale může mít i život ohrožující následky. Proto je v takovém případě třeba rychle jednat.

Vajíčko má vhodné podmínky k růstu jen v děložní sliznici. Pokud se uhnízdí jinde, s největší pravděpodobností dojde k jeho potratu. Tělo ho jednoduše odmítne. Pokud se tak nestane a vajíčko roste, dojde při dalším růstu vajíčka k prasknutí prokrvené stěny vejcovodu a nastane nebezpečné krvácení do břišní dutiny doprovázené intenzivní bolestí břicha.

Ženy nejohroženější mimoděložním těhotenstvím:

  • s více partnery,
  • které prodělaly zánětlivé onemocnění v oblasti pánve,
  • po operaci na tlustém střevě,
  • po prodělaném předchozím mimoděložním těhotenství.

Vajíčko se může nejčastěji uhnízdit:

  • ve vejcovodu (v 95 %),
  • ve vaječníku,
  • v peritoneální dutině (v břiše, kde se nacházejí reprodukční orgány),
  • v děložním hrdle.

Mimoděložní těhotenství je nutné ukončit. Bohužel lékařská věda ještě nepokročila tak daleko, aby mohlo být rostoucí embryo přeneseno k uhnízdění do děložní sliznice. Chirurgicky se odstraní postižený vejcovod.

Někdy může být i zachráněn, hrozí ale riziko infekce, krvácení a také opakování mimoděložního těhotenství. Pokud má žena druhý vejcovod v pořádku, zůstává plodná a může se znovu pokusit otěhotnět. V opačném případě se nabízí oplození pomocí metody in vitro, tedy "ve zkumavce".

Zdroj: Ectopic pregnancy: Diagnosis and Managemet Fertil Steril 2008; 90: 1579–1582.

(jate)

Možnosti prevence neplodnosti při onkologické léčbě

Možnosti prevence neplodnosti při onkologické léčbě

Reakce na diagnózu onkologického onemocnění jsou různé. Strach, stres, nejistota, zmatek, smutek. Málokdo má v takové chvíli sílu plánovat, co nastane, až svou nemoc šťastně překoná. Nicméně i to je velmi důležité, zvláště v případě, kdy mají léčbu podstoupit mladí lidé, kteří mají založení rodiny teprve před sebou. Poruchy plodnosti jsou totiž jedním z nejčastějších dlouhodobých nežádoucích účinků onkologické léčby.

Číst více
Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Moderní doba, která nám všemožnými způsoby ulehčuje život, přináší do našeho světa i mnohé nástrahy, z nichž některé narušují přirozený koloběh věcí. Jedním z těchto projevů může být skutečnost, že čím dál více párů není schopno počít potomka přirozenou cestou a musí vyhledat pomoc lékařů.

Číst více
Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Rozmnožovací soustava je velice složitý systém, který je propojen s celým lidským organismem, a proto může být ovlivněn nemalou řadou faktorů. Mnoho z nich s sebou přináší moderní doba, čímž nechtěně snižuje schopnost mnoha párů přirozeně počít potomka. Na vině je jak nezdravý životní styl, tak odsouvání mateřství do pozdějšího věku a vysoká míra stresu, které je každý z nás denně vystaven. K těmto běžným vlivům pak přistupují různé nemoci, včetně těch nádorových či autoimunitních, které mohou přímo či nepřímo zasahovat do funkčnosti reprodukčního aparátu.

Číst více