24. 7. 2013
Endometrióza – bolestivý nepřítel žen
Endometrióza je onemocnění, které způsobuje růst děložní sliznice na místech, kde se normálně nevyskytuje. Následkem je bolest, nepravidelné krvácení a potíže s otěhotněním.
Endometrióza je onemocnění, které způsobuje růst děložní sliznice na místech, kde se normálně nevyskytuje. Následkem je bolest, nepravidelné krvácení a potíže s otěhotněním.
Co avizuje výskyt
Každý měsíc způsobují hormony vaječníků zbytnění a růst děložní výstelky (endometria) jako přípravu na možné uhnízdění vajíčka. Když nedojde k otěhotnění, děložní sliznice se z těla odplaví v podobě menstruace. Pokud se však tato ložiska sliznice vyskytují i na jiných místech než v děloze, mluvíme o endometrióze. Nejčastěji jde o vaječníky, močový měchýř, střeva a výstelku pánve. Na rozdíl od buněk v děloze tyto i po menstruaci zůstávají na místě. Může dojít k mírnému krvácení a s další periodou začínají opět růst. To vede k bolestem a ostatním projevům endometriózy.
Typické projevy
Existuje několik teorií vzniku této nemoci, nicméně jasná příčina je stále neznámá. Zjištěna bývá ve věku 25–35 let a trpí jí přibližně 5 až 15 % žen v plodném věku. Ženy s endometriózou můžou mít:
- bolestivou menstruaci,
- bolesti v podbřišku před a v průběhu menstruace,
- různě silné křeče týden nebo dva před začátkem menstruace a v jejím průběhu,
- potíže v průběhu nebo po pohlavním styku,
- bolestivé vyprazdňování,
- pánevní křeče nebo bolest zad, která se může vyskytnout kdykoliv v průběhu cyklu.
Léčba je individuální
Onemocnění však může probíhat i úplně bez příznaků. K jeho odhalení slouží vaginální ultrazvuk a pánevní laparoskopie (zavedení nástrojů s kamerou do dutiny břišní přes několik malých řezů a zhodnocení rozsahu postižení). Léčba závisí na věku pacientky, závažnosti obtíží a onemocnění a přání ženy v budoucnu otěhotnět. Řešení je vždy individuální a je v rozsahu od pravidelných kontrol a užívání nesteroidních antiflogistik (např. ibuprofen), přes hormonální léčbu až po chirurgické odstranění ložisek endometriózy či celé dělohy (pokud pacientka neplánuje děti).
Komplikace bývají časté
Tato nemoc může vést nejen k potížím s otěhotněním. Dlouhodobé bolesti ztěžují společenský a pracovní život, v dutině břišní zase dochází k tvorbě cyst, které můžou prasknout. Zřídka nastane zablokování průchodu močovým nebo trávicím traktem. Endometrióza zkrátka patří mezi svízelné a těžko léčitelné diagnózy, navíc má sklon se i po léčbě vracet. Je proto nutná dobrá spolupráce s ošetřujícím lékařem a podpora ze strany partnera i rodiny.
(kov)
Zdroje:
www.ncbi.nlm.nih.gov
zdravi.e15.cz