11. 3. 2015
Zbavte se stresu. Snáze otěhotníte!
Nervozita a napětí lidskému organismu příliš neprospívají. A už vůbec ne ženám, které se marně snaží přijít do jiného stavu. Proč to tak je a jak stres alespoň částečně zmírnit, to napoví následující řádky.
Přesný mechanismus, jakým stres ovlivňuje schopnost početí, není známý. Existují ale spekulace o vlivu kortizolu nebo noradrenalinu (hormony nadledvin), jejichž hladiny stoupají a zůstávají vysoké při chronické nervozitě, což může údajně plodnost ovlivňovat. Dalším předpokladem je, že je-li žena ve stresu, je děloha méně prokrvená a proteiny, které umožňují uhnízdění vajíčka, se tvoří ve zmenšené míře.
Psychický tlak ubližuje
Výzkumy lékařů z Los Angeles, kteří zkoumali schopnost žen otěhotnět v závislosti na míře stresu, potvrdily toto:
- Až u 30 % neplodných párů může být hlavním důvodem neschopnosti otěhotnět právě stres.
- Podstatně lepší se pro úspěšné početí ukázala období, kdy muži i ženy hlásili nižší psychickou zátěž a celkově se cítili dobře.
- Dalším faktorem nezbytným pro otěhotnění je ovulace, která je ale napětím a nervozitou též nepříznivě ovlivňována. Podle studie na toto téma měly ženy s nejvyšší mírou stresu o 20 % méně vajíček oproti těm, které byly více v klidu a pohodě.
- Navíc stres ovlivňuje nejen fyziologické početí, ale i početí metodami asistované reprodukce. Tvrdí to výzkum publikovaný ve Fertility and Sterility v roce 2005.
Ovšem každý člověk je originál. A stejně tak jedinečná je i odpověď těla na stres a míra ovlivnění schopnosti otěhotnět.
Hlavně v pohodě
Nebojujte se stresem jen kvůli otěhotnění. Bojujte s ním proto, abyste se cítila dobře. K dosažení tohoto cíle je ale potřeba vědět, co konkrétně vám napětí a nepohodu způsobuje. Pokud se podaří odhalit příčinu a odstranit ji, je to bezesporu nejlepší a nejúčinnější řešení.
Zkuste akupunkturu nebo masáže
Podle vědeckého zkoumání je vhodným spojencem při boji se stresem a při snaze otěhotnět akupunktura. U žen, které tuto proceduru podstoupily, byla míra otěhotnění přibližně o 16 % vyšší oproti těm, které tento směr nikdy nezkusily. Užitečné mohou být i masáže. Je dokázané, že snižují míru stresové zátěže organismu. A v případě, že podstupujete umělé oplodnění, vědci doporučují přímo před přenosem embrya jemnou masáž dolní poloviny těla.
Určitě sama moc dobře víte, co máte ráda a co vám přinese radost. Zkuste se tedy na chvíli zastavit a udělat si klidnou, odpočinkovou chvilku. Budete se pak lépe cítit jak fyzicky, tak psychicky.
(ivh)
Zdroj: BOUCHEZ, Colette. Stress and Infertility: Doctors offer insights on how daily stress can disrupt fertility – and how relaxation can help. [online]. [cit. 2015-02-05]. Dostupné z: www.webmd.com