28. 2. 2015
Závislost k miminku nepomůže
Rizikových faktorů, které mohou negativně ovlivnit plodnost žen i mužů, je mnoho. Nepříznivý vliv mají především různé typy závislostí – od alkoholu přes nikotin, drogy až po léčiva.
Příčiny neplodnosti se během minulých 30 let významně změnily. V současné době hraje stále větší roli vliv prostředí a životní styl obou partnerů. Nepříznivě působit na plodnost obou pohlaví mohou například:
- škodlivé zplodiny v prostředí,
- kouření a konzumace alkoholu,
- obezita,
- nadměrná tělesná námaha nebo cvičení,
- léky,
- drogy,
- stresové situace,
- určité profese.
Zmíněné faktory mají sílu vyvolat v organismu jedince řadu biochemických reakcí s následnou tvorbou volných kyslíkových radikálů, které poškozují pohlavní buňky či vyvíjející se plod.
Nikotin k miminku nepomáhá
Vědci předpokládají, že příjem nikotinu oddálí početí dítěte o více než 1 rok. Proto je zásadní pro úspěšné otěhotnění to, aby se oba partneři této látce zcela vyhnuli. Je známo, že nikotin a jeho produkty mohou způsobit nepravidelnosti menstruačního cyklu a poruchu tvorby vajíček ve vaječnících. Kouření těhotných žen také může negativně ovlivnit plodnost u jejich mužských potomků (snížená velikost varlat, poruchy sestupu varlat aj.). U dospělých mužů vede příjem nikotinu k poruchám erekce a zvyšuje výskyt určitých odchylek ve spermiích, což pak vede k nárůstu počtu potratů. Ovšem přerušení kouření u mužů vede již po 3 měsících k výraznému zvýšení kvality spermií.
Raději s čistou hlavou
Nikotinu podobné nežádoucí účinky na plodnost obou partnerů má také pravidelné užívání marihuany. U žen, které tuto látku užívaly, bylo zaznamenáno vyšší riziko předčasného porodu.
Alkohol, nebo kávu? Ani jedno
Konzumace alkoholu je příčinou špatného vývoje mužských pohlavních buněk.
- U mužů jsou popisovány poruchy plodnosti při spotřebě vyšší než 30 g/den (tedy 3 sklenice vína), avšak objem alkoholu, který snižuje množství spermií, se u každého jednotlivce liší.
- Ženy dopřávající si více než 2 sklenice vína denně mají vyšší procento méně kvalitních embryí.
- U mužů konzumujících 3 a více šálků kávy denně byla nalezena nižší koncentrace spermií v ejakulátu, avšak jejich pohyblivost a tvar ovlivněny nebyly.
Proto by se páry, které se podrobují léčbě neplodnosti, měly zcela zdržet požívání alkoholu a ohledně kávy být střídmější.
Pozor na léky!
Mezi přípravky, které mohou u mužů i žen ovlivňovat plodnost, patří léky na snižování vysokého tlaku (antihypertenziva), chemoterapie, ozařování a farmaka používaná při léčbě depresivních poruch a žaludečních vředů. Nepříznivé dopady na plodnost mužů jsou v některých studiích spojovány i s léky proti vypadávání vlasů.
Diskuze na téma mobil
Podle řady autorů je dlouhodobé používání mobilních telefonů spjato s poruchou pohyblivosti spermií a jejich tvarovými odchylkami. Změny údajně narůstají s délkou užívání přístroje. Ovšem studie na téma „Nežádoucí účinky na plodnost při používání počítačů a telekomunikační techniky“ zůstává prozatím vědeckým úkolem budoucnosti.
Jedno je jisté: včasné odhalení nejen výše zmíněných rizikových faktorů a jejich eliminace mohou snížit u řady párů množství medicínských zákroků, kterým se při terapii neplodnosti podrobují.
(moa)
Zdroj: Alvarez S. Do some addictions interfere with fertility? Fertil Steril. 2015 Jan; 103 (1): 22–26.