#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Záněty vaječníků mohou vést k neplodnosti (I. část)
Záněty vaječníků mohou vést k neplodnosti (I. část)
calendar 8. 1. 2008

Záněty vaječníků mohou vést k neplodnosti (I. část)

Všechny dívky od svých babiček často slýchávají: "Neseď na zemi, nastydnou ti vaječníky..."  Přestože babičky mívají obvykle pravdu, v tomto případě bychom s nimi mohli o pravdivosti lidového moudra diskutovat.

Všechny dívky od svých babiček často slýchávají: „Neseď na zemi, nastydnou ti vaječníky...“ Přestože babičky mívají obvykle pravdu, v tomto případě bychom s nimi mohli o pravdivosti lidového moudra diskutovat.

Hlavním původcem zánětu vaječníků totiž není chlad, ale bakterie. Jistou moudrost babičkovským radám ovšem nemůžeme upřít. Sedět v zimě na zemi a prochladnout, například pokud nosíte krátké bundy a máte nechráněná „holá záda“, opravdu není rozumné. Chlad působí při vzniku zánětu jako spolučinitel, který spolu s bakteriemi rozvoji onemocnění napomůže.

Pánevní zánětlivá onemocnění

Takto se odborně onemocnění ženského vnitřního pohlavního ústrojí nazývají. "Zánět vaječníků" je lidové označení, ve skutečnosti jsou vaječníky vůči zánětu značně odolné a jsou zánětem postiženy pouze zřídka. Daleko častěji zánět postihuje dělohu a vejcovody. Onemocnění je infekční povahy, jde o zánětlivý proces.

Zánět je reakce našeho těla na poškození – škodlivinu. Poškození může být bakteriální, fyzikální, chemické, původcem zánětu mohou být ale i děje probíhající v organismu (imunitní systém). V případě pánevních zánětlivých onemocnění jsou původcem zánětu nejčastěji bakterie, zejména pohlavně přenosné druhy Chlamydia trachomatis a Neisseria gonorrhoeae, původce kapavky. Tyto mikroorganismy se přenášejí při nechráněném pohlavním styku s nakaženým partnerem. Kondom sice neposkytuje před těmito bakteriemi stoprocentní ochranu, ale může zabránit velké většině infekcí. Proto by nemělo být použití ochrany při sexu s neznámým partnerem či s partnerem, u kterého si nejsme jisti jeho věrností, podceňován.

Poté co se bakterie dostanou do pochvy, mohou dále přestoupit na děložní čípek. Ten obsahuje hlen, který by měl jejich dalšímu průniku bránit, někdy ale dochází k tomu, že bakterie proniknou ještě dále a zánět se uhnízdí v děloze a může pokračovat i do vejcovodů.

Zpočátku banální onemocnění může mít nečekaně závažné následky. Pokud zánět není léčen, může skončit neplodností. V případě, že jsou zánětem postiženy vejcovody, může se uzavřít jejich ústí a stěny vejcovodu se na sebe doslova přilepí. Zánět vejcovodů může být také jedním z důvodů vzniku mimoděložního těhotenství – oplozené vajíčko se v zánětem pozměněné stěně vejcovodů může snáze uhnízdit.

Navíc se chlamydie mohou podílet na vzniku rakoviny děložního čípku. Rakovina děložního čípku je způsobena lidským papilomavirem (HPV), přítomnost chlamydií ale riziko nádorových změn děložního čípku zvyšuje.

(hak)

Možnosti prevence neplodnosti při onkologické léčbě

Možnosti prevence neplodnosti při onkologické léčbě

Reakce na diagnózu onkologického onemocnění jsou různé. Strach, stres, nejistota, zmatek, smutek. Málokdo má v takové chvíli sílu plánovat, co nastane, až svou nemoc šťastně překoná. Nicméně i to je velmi důležité, zvláště v případě, kdy mají léčbu podstoupit mladí lidé, kteří mají založení rodiny teprve před sebou. Poruchy plodnosti jsou totiž jedním z nejčastějších dlouhodobých nežádoucích účinků onkologické léčby.

Číst více
Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Moderní doba, která nám všemožnými způsoby ulehčuje život, přináší do našeho světa i mnohé nástrahy, z nichž některé narušují přirozený koloběh věcí. Jedním z těchto projevů může být skutečnost, že čím dál více párů není schopno počít potomka přirozenou cestou a musí vyhledat pomoc lékařů.

Číst více
Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Rozmnožovací soustava je velice složitý systém, který je propojen s celým lidským organismem, a proto může být ovlivněn nemalou řadou faktorů. Mnoho z nich s sebou přináší moderní doba, čímž nechtěně snižuje schopnost mnoha párů přirozeně počít potomka. Na vině je jak nezdravý životní styl, tak odsouvání mateřství do pozdějšího věku a vysoká míra stresu, které je každý z nás denně vystaven. K těmto běžným vlivům pak přistupují různé nemoci, včetně těch nádorových či autoimunitních, které mohou přímo či nepřímo zasahovat do funkčnosti reprodukčního aparátu.

Číst více