#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Vyšlo to! aneb Co čekat v raném těhotenství po umělém oplodnění
Vyšlo to! aneb Co čekat v raném těhotenství po umělém oplodnění
calendar 8. 2. 2013

Vyšlo to! aneb Co čekat v raném těhotenství po umělém oplodnění

Konečně se po absolvovaných cyklech léčby neplodnosti zadařilo a jste těhotná. Možná vás ale trápí obavy, co se v dalších týdnech bude dít.

Konečně se po absolvovaných cyklech léčby neplodnosti zadařilo a jste těhotná. Možná vás ale trápí obavy, co se v dalších týdnech bude dít. Následující řádky vám přiblíží, co všechno vás čeká a kdy přestoupíte z reprodukčního centra do klasické těhotenské poradny.

Substituce pokračuje 

Lékař vám může podávat progesteron i poté, co se vaše těhotenství potvrdilo. Délka substituce závisí na konkrétním případu. Jestliže jste užívala progesteron v injekční formě, bude nejspíše možné přejít na vaginální čípky nebo gel. Poraďte se s lékařem o možných variantách.

Vyšetření hormonů

Odborník z centra asistované reprodukce bude nejspíš chtít pokračovat také v kontrolách hladin hormonů ve vaší krvi, a to nejméně několik týdnů po pozitivním těhotenském testu. Cílem je:

  • zjistit hladinu hCG (lidský choriový gonadotropin, který se zvyšuje v začátku těhotenství) a ujistit se, že je těhotenství zdravé, eventuálně včas zaznamenat zvýšenou hladinu, která může signalizovat vícečetné těhotenství;
  • sledovat hladinu estrogenu, zejména pokud jsou přítomny příznaky ovariálního hyperstimulačního syndromu (OHSS);
  • kontrolovat množství progesteronu.

Ultrazvukové kontroly

Před tím, než vás z centra asistované reprodukce předají vašemu obvodnímu gynekologovi, proběhne nejspíš jedno nebo dvě ultrazvuková vyšetření. Především proto, aby bylo zachyceno vícečetné těhotenství. Podle toho, v jakém týdnu kontrola proběhne, můžete vidět i to, jak plodu bije srdíčko.

Nepříjemný syndrom 

Pokud se u vás během léčby rozvinul ovariální hyperstimulační syndrom, může trvat několik týdnů, než se příznaky zlepší. Syndrom OHSS znamená, že vaječníky reagují tzv. bouřlivou reakcí na terapii, což se může projevovat bolestmi v podbřišku, nevolností, přítomností volné tekutiny v dutině břišní a zvětšením vaječníků. Buďte v kontaktu se svým lékařem a ihned jej informujte o jakémkoliv zhoršení symptomů. Pokud se OHSS neléčí, může být nebezpečný, a dokonce život ohrožující.

Volnější režim 

O těhotenství vzniklé za pomoci asistované reprodukce se obvykle stará obvodní gynekolog. Z reprodukčního centra vás do těhotenské poradny předají většinou v osmém týdnu těhotenství. Možná vás potěší, že jste konečně u "normálního" doktora, ale také budete nervózní, když přestanou intenzivní častá vyšetření v reprodukčním centru a vás budou čekat uvolněnější kontroly pouze jednou za měsíc. Pokud by vás tyto obavy hodně trápily, nebojte se zeptat svého lékaře, který vás jistě uklidní.

(hak)

Zdroj: infertility.about.com

Možnosti prevence neplodnosti při onkologické léčbě

Možnosti prevence neplodnosti při onkologické léčbě

Reakce na diagnózu onkologického onemocnění jsou různé. Strach, stres, nejistota, zmatek, smutek. Málokdo má v takové chvíli sílu plánovat, co nastane, až svou nemoc šťastně překoná. Nicméně i to je velmi důležité, zvláště v případě, kdy mají léčbu podstoupit mladí lidé, kteří mají založení rodiny teprve před sebou. Poruchy plodnosti jsou totiž jedním z nejčastějších dlouhodobých nežádoucích účinků onkologické léčby.

Číst více
Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Moderní doba, která nám všemožnými způsoby ulehčuje život, přináší do našeho světa i mnohé nástrahy, z nichž některé narušují přirozený koloběh věcí. Jedním z těchto projevů může být skutečnost, že čím dál více párů není schopno počít potomka přirozenou cestou a musí vyhledat pomoc lékařů.

Číst více
Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Rozmnožovací soustava je velice složitý systém, který je propojen s celým lidským organismem, a proto může být ovlivněn nemalou řadou faktorů. Mnoho z nich s sebou přináší moderní doba, čímž nechtěně snižuje schopnost mnoha párů přirozeně počít potomka. Na vině je jak nezdravý životní styl, tak odsouvání mateřství do pozdějšího věku a vysoká míra stresu, které je každý z nás denně vystaven. K těmto běžným vlivům pak přistupují různé nemoci, včetně těch nádorových či autoimunitních, které mohou přímo či nepřímo zasahovat do funkčnosti reprodukčního aparátu.

Číst více