2. 12. 2009
Vše, co jste kdy chtěli vědět o adopci na dálku…
<br>K takzvané adopci na dálku lze přistupovat různě. Pro mnoho lidí představuje jednoduše nápaditou a adresnou formu charity, která jim umožňuje podporovat vzdělání dětí ve zvolené zemi.
K takzvané adopci na dálku lze přistupovat různě. Pro mnoho lidí představuje jednoduše nápaditou a adresnou formu charity, která jim umožňuje podporovat vzdělání dětí ve zvolené zemi. Existují však i adoptivní rodiče, kterým takový přístup nestačí a chtějí poznat osobně podporované dítě i prostředí, ve kterém žije.
O co jde?
Projekty adopce na dálku jsou určeny na pomoc těm nejchudším dětem z rozvojových zemí, kterým mají zajistit základní životní potřeby a především možnost chodit do školy, případně později studovat zvolený obor. Organizace, které adopci na dálku zajišťují, vybírají prostřednictvím svých zástupců v místních komunitách potřebné děti, jejichž fotografie a základní iniciály jsou potom k dispozici potenciálním adoptivním rodičům. Své dítě, které chtějí podporovat, si mohou rodiče podle těchto údajů sami vybrat nebo jednoduše požádat organizaci, ať jim nějaké sama přidělí.
Finanční náklady na podporu jednoho dítěte se pohybují zhruba kolem šesti tisíc korun ročně, avšak přesná částka se může i výrazně lišit v závislosti na zemi, ze které adoptované dítě pochází. Poté, co "rodiče" požádají o přidělení adoptivního dítěte a uhradí první platbu, dostanou fotografii dítěte a také korespondenční adresu, na kterou mohou svému dítěti pravidelně psát – pochopitelně anglicky.
Také podporované dítě svým adoptivním rodičům pravidelně píše, zpravidla několikrát ročně. V dopisech dětí je většinou kromě mnoha uctivých díků možné se dočíst o rodinných poměrech dítěte, jeho zálibách a domácích povinnostech a v neposlední řadě o studijních výsledcích a plánech do budoucna, které mu adoptivní rodiče svými příspěvky pomáhají naplnit.
Kterých zemí se adopce týká?
V Česku existuje několik organizací, které adopci na dálku zajišťují v různých rozvojových zemích, z nichž nejširší spektrum působnosti má pravděpodobně Charita ČR (organizuje adopci například v Indii, Ugandě, Kongu, ale také například v Bělorusku). Kromě toho se další organizace zaměřují specificky na vybrané země – například ADRA na projekty v Bangladéši nebo Nadační fond Inka na projekty v Peru.
Pokud se rozhodnete adoptovat na dálku dítě a podpořit tak vzdělanost a soběstačnost lidí v zemích třetího světa, není nic snazšího než si na internetu vybrat "svou" organizaci i dítě. Odkazy na stránky jednotlivých organizací je možné najít také na Wikipedii.
(vek)
Zdroje:
cs.wikipedia.org
www.charita-adopce.cz