#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Vliv stresu na úspěšnost léčby neplodnosti
Vliv stresu na úspěšnost léčby neplodnosti
calendar 10. 4. 2014

Vliv stresu na úspěšnost léčby neplodnosti

Při léčbě neplodnosti není více vyslovované rady než „nestresuj se a otěhotnění půjde samo“. Je však toto doporučení skutečně založené na pravdě?

Při léčbě neplodnosti není více vyslovované rady než „nestresuj se a otěhotnění půjde samo“. Je však toto doporučení skutečně založené na pravdě?

Věta „nestresuj se a ono to půjde samo“ se traduje již velmi dlouho zejména mezi laiky. Podíváme-li se do řad odborníků, zjistíme, že na toto téma vedle tohoto tradičního postoje existuje i řada kontroverzních názorů.

Stres – pomocník, či nepřítel?

Na jedné straně vidíme nejnovější publikované studie, které tvrdí dokonce pravý opak. Výkřiky z vědeckých řad zaznívají dokonce ve smyslu, že stres naopak zvyšuje úspěšnost IVF procedur a nacházíme výzvy k ukončení mýtu o stresu a IVF. Tento jev se potvrzuje zejména tehdy, nastane-li stres u ženy těsně před menstruačním cyklem. Oproti tomu stojí práce, která zpracovala celkem 14 vědeckých studií. Výsledkem však bylo, že stres nemá žádný vliv na úspěšnost či neúspěšnost terapie neplodnosti. Jak už to bývá, pravda bude nejspíše někde uprostřed. Jedno je jisté, otázka vlivu stresu na IVF není tak jednoduchá, jak ostatně tvrdí i doktorka Alice Domar, ředitelka oddělení psychologické podpory na bostonské IVF klinice.

Co jsou vlastně programy psychologické podpory?

Léčba IVF je psychicky náročná a výskyt úzkosti či deprese je častější, proto programy psychologické podpory mohou řadě žen pomoci. V centru Alice Domar ženy podstupují komplexní program, který zahrnuje nejen nácvik uvolňujících technik, ale podporují ženy i ve správném životním stylu. Součástí je pomoc při odvykání kouření, snižování příjmu kofeinu a alkoholu a leckdy i omezování přílišné fyzické aktivity. Rovněž je pacientkám pomáháno od bolestí hlavy a páteře, od nespavosti a samozřejmě úzkosti a deprese. Sama Alice Domar objasňuje, že není možné programem relaxačních technik vyřešit všechny příčiny neplodnosti, jako je např. neprůchodnost vaječníků, spíše se jedná o zvrácení negativního účinku stresu.

Nezapomeňme však, že zdravá míra stresu, kterou lze definovat spíše jako mírné vzrušení např. u pilota řídícího letadlo, je prospěšná a motivující. Problematika stresu u IVF je tedy komplexní a spletitou záležitostí.

(bak)

Zdroj: www.fertilityauthority.com; Stres a léčba neplodnosti

Možnosti prevence neplodnosti při onkologické léčbě

Možnosti prevence neplodnosti při onkologické léčbě

Reakce na diagnózu onkologického onemocnění jsou různé. Strach, stres, nejistota, zmatek, smutek. Málokdo má v takové chvíli sílu plánovat, co nastane, až svou nemoc šťastně překoná. Nicméně i to je velmi důležité, zvláště v případě, kdy mají léčbu podstoupit mladí lidé, kteří mají založení rodiny teprve před sebou. Poruchy plodnosti jsou totiž jedním z nejčastějších dlouhodobých nežádoucích účinků onkologické léčby.

Číst více
Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Moderní doba, která nám všemožnými způsoby ulehčuje život, přináší do našeho světa i mnohé nástrahy, z nichž některé narušují přirozený koloběh věcí. Jedním z těchto projevů může být skutečnost, že čím dál více párů není schopno počít potomka přirozenou cestou a musí vyhledat pomoc lékařů.

Číst více
Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Rozmnožovací soustava je velice složitý systém, který je propojen s celým lidským organismem, a proto může být ovlivněn nemalou řadou faktorů. Mnoho z nich s sebou přináší moderní doba, čímž nechtěně snižuje schopnost mnoha párů přirozeně počít potomka. Na vině je jak nezdravý životní styl, tak odsouvání mateřství do pozdějšího věku a vysoká míra stresu, které je každý z nás denně vystaven. K těmto běžným vlivům pak přistupují různé nemoci, včetně těch nádorových či autoimunitních, které mohou přímo či nepřímo zasahovat do funkčnosti reprodukčního aparátu.

Číst více