#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Umělé oplodnění je zkouškou trpělivosti
Umělé oplodnění je zkouškou trpělivosti
calendar 2. 4. 2008

Umělé oplodnění je zkouškou trpělivosti

Při zcela optimálních vlastnostech embrya a věku ženy do 35 let dosahuje metoda umělého oplodnění IVF úspěšnosti až kolem 50 %.

Při zcela optimálních vlastnostech embrya a věku ženy do 35 let dosahuje metoda umělého oplodnění IVF úspěšnosti až kolem 50 %. Kolik cyklů je ale třeba k úspěšnému otěhotnění?

IVF je základní metoda asistované reprodukce při léčbě neplodnosti. Úspěšnost umělého oplodnění závisí na mnoha faktorech. Kromě věku je to také příčina neplodnosti, hormonální příprava, kvalita zárodečných buněk (vajíčka a spermie) nebo kvalita embrya. Záleží také na množství přenesených embryí a způsobu transferu.

Kolik cyklů k úspěchu?

Při absolvování jednoho cyklu IVF je šance na těhotenství mezi 20 a 45 %. K tomu, aby žena skutečně otěhotněla, je nutné podstoupit průměrně 1 až 3 cykly. Byly popsány případy, kdy žena otěhotněla již po prvním cyklu, jindy naopak musí absolvovat i několik aplikací, než se dočká pozitivního těhotenského testu. V dalším kroku je nutné potvrdit těhotenství ultrazvukovým vyšetřením. Teprve zachycení srdeční akce plodu je známkou klinického těhotenství. Je-li test negativní, je nutné počkat alespoň tři měsíce a zkusit to znovu. V takovém případě je nesmírně důležité vydržet, ačkoliv je pro ženu toto období zátěží nejen fyzickou, ale především psychickou.

Finance jako limit

Z medicínského hlediska je počet cyklů, který žena může absolvovat, takřka neomezený. Limitem se pak stává hlavně finanční stránka. V České republice proplácí zdravotní pojišťovny tři kompletní cykly IVF ženám od 18 do 39 let. Po 39. roce ženina života si páry musí tuto léčbu hradit samy. Za každý cyklus je nutno zaplatit podle zvolených léků 30 až 70 tisíc korun.

Pokud je ženě více než 35 let a marně se pokouší otěhotnět, je vhodné navštívit včas některé z center reprodukční medicíny. Než se totiž pacientka dostane k prvnímu cyklu IVF, může uplynout i půl roku. Dále je nutné dodržovat mezi jednotlivými cykly přestávku. V případě IVF tak snažení může trvat i několik let.

(nes)

Zdroj:
ESHRE; Human reproduction; Assisted reproduction technology in Europe, results generated from Europian registers by ESHRE.
Zákon č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů.


Možnosti prevence neplodnosti při onkologické léčbě

Možnosti prevence neplodnosti při onkologické léčbě

Reakce na diagnózu onkologického onemocnění jsou různé. Strach, stres, nejistota, zmatek, smutek. Málokdo má v takové chvíli sílu plánovat, co nastane, až svou nemoc šťastně překoná. Nicméně i to je velmi důležité, zvláště v případě, kdy mají léčbu podstoupit mladí lidé, kteří mají založení rodiny teprve před sebou. Poruchy plodnosti jsou totiž jedním z nejčastějších dlouhodobých nežádoucích účinků onkologické léčby.

Číst více
Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Moderní doba, která nám všemožnými způsoby ulehčuje život, přináší do našeho světa i mnohé nástrahy, z nichž některé narušují přirozený koloběh věcí. Jedním z těchto projevů může být skutečnost, že čím dál více párů není schopno počít potomka přirozenou cestou a musí vyhledat pomoc lékařů.

Číst více
Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Rozmnožovací soustava je velice složitý systém, který je propojen s celým lidským organismem, a proto může být ovlivněn nemalou řadou faktorů. Mnoho z nich s sebou přináší moderní doba, čímž nechtěně snižuje schopnost mnoha párů přirozeně počít potomka. Na vině je jak nezdravý životní styl, tak odsouvání mateřství do pozdějšího věku a vysoká míra stresu, které je každý z nás denně vystaven. K těmto běžným vlivům pak přistupují různé nemoci, včetně těch nádorových či autoimunitních, které mohou přímo či nepřímo zasahovat do funkčnosti reprodukčního aparátu.

Číst více