#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Umělé oplodnění je nadějí i pro lesbické páry
Umělé oplodnění je nadějí i pro lesbické páry
calendar 23. 7. 2010

Umělé oplodnění je nadějí i pro lesbické páry

Téměř každá žena by chtěla zažít mateřství bez ohledu na to, jaký milostný vztah prožívá. Lesbické vztahy a registrované svazky jsou čím dál běžnější a i lesbičky chtějí porodit dítě a stát se matkami.

Téměř každá žena by chtěla zažít mateřství bez ohledu na to, jaký milostný vztah prožívá. Lesbické vztahy a registrované svazky jsou čím dál běžnější a i lesbičky chtějí porodit dítě a stát se matkami. Díky umělému oplodnění se jim toto přání může splnit v mnoha evropských zemích. V České republice si na tuto možnost budeme muset ještě asi nějaký ten čas počkat.

Jak je to s dárci spermií?

Některé země zpřístupňují umělé oplodnění nejen ženám bez partnera, ale i lesbickým párům. Takto otěhotnět lze například v Belgii, Dánsku, Finsku, Nizozemsku, Španělsku, Švédsku, Velké Británii a některých státech USA. V České republice umělé oplodnění lesbickým párům ani ženám bez partnera umožněno není.

Mnoho lesbiček tak přichází o možnost stát se matkami. Tam, kde to lze, lesbičky podstupují normální těhotenské postupy. Pro tento účel existuje mnoho spermobank, z nichž mohou získat spermie vhodné k oplodnění – a to uměle nebo od známého dárce.

Klady a zápory známých dárců

Výhody spermobanky jsou především v tom, že spermie získané z banky jsou vždy testovány na nejrůznější nemoci a choroby, a to zdarma. Jsou však drahé, a i když jsou zájemkyně o umělé oplodnění pojištěny, ne vždy tyto pojistky pokryjí náklady spojené s oplodněním. Obvykle také dlouho trvá, než se jim vůbec podaří otěhotnět.

V řadě zemí proto využívají lesbičky možnost darování spermií od známého dárce. Výhodou je, že přesně vědí, o koho jde, jsou obeznámeny s jeho rodinnou anamnézou, fyzickým i duševním zdravím, vlastnostmi a podobně. Navíc nemusí platit za spermie, zpoplatněna je v takovém případě pouze inseminace, prováděná na klinice.

Dohoda mezi dárcem a příjemcem

I tato varianta s sebou ale nese svá rizika – dárce může vznést v budoucnu právní nárok na dítě, což může sen leckterého lesbického páru pokazit. Bez ohledu na to, jak moc žena dárce zná, je vhodné, aby si stanovila rodičovskou dohodu o tom, jak bude po porodu vše vypadat. I když dohoda nebude právně závazná a soud bude vždy jednat ve prospěch zájmů dítěte, může být v případě sporu užitečná.

Ve Velké Británii stojí umělé oplodnění mezi 500 a 1 000 librami a lesbičky mohou použít sperma od dárce nebo přímo ze spermobanky. V této zemi tak může mít dítě každá žena bez jakékoli diskriminace.

(aši)

Zdroj: www.pregnancy-calendars.org

Možnosti prevence neplodnosti při onkologické léčbě

Možnosti prevence neplodnosti při onkologické léčbě

Reakce na diagnózu onkologického onemocnění jsou různé. Strach, stres, nejistota, zmatek, smutek. Málokdo má v takové chvíli sílu plánovat, co nastane, až svou nemoc šťastně překoná. Nicméně i to je velmi důležité, zvláště v případě, kdy mají léčbu podstoupit mladí lidé, kteří mají založení rodiny teprve před sebou. Poruchy plodnosti jsou totiž jedním z nejčastějších dlouhodobých nežádoucích účinků onkologické léčby.

Číst více
Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Moderní doba, která nám všemožnými způsoby ulehčuje život, přináší do našeho světa i mnohé nástrahy, z nichž některé narušují přirozený koloběh věcí. Jedním z těchto projevů může být skutečnost, že čím dál více párů není schopno počít potomka přirozenou cestou a musí vyhledat pomoc lékařů.

Číst více
Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Rozmnožovací soustava je velice složitý systém, který je propojen s celým lidským organismem, a proto může být ovlivněn nemalou řadou faktorů. Mnoho z nich s sebou přináší moderní doba, čímž nechtěně snižuje schopnost mnoha párů přirozeně počít potomka. Na vině je jak nezdravý životní styl, tak odsouvání mateřství do pozdějšího věku a vysoká míra stresu, které je každý z nás denně vystaven. K těmto běžným vlivům pak přistupují různé nemoci, včetně těch nádorových či autoimunitních, které mohou přímo či nepřímo zasahovat do funkčnosti reprodukčního aparátu.

Číst více