#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Transplantace dělohy je možná zase o krok blíž
Transplantace dělohy je možná zase o krok blíž
calendar 9. 5. 2010

Transplantace dělohy je možná zase o krok blíž

Podle lékařů bychom se už za dva roky mohli dočkat první úspěšné transplantace dělohy. Na výzkumu prováděném na králících se společně podílejí lékaři z Londýna, New Yorku a Budapešti.

Podle lékařů bychom se už za dva roky mohli dočkat první úspěšné transplantace dělohy. Na výzkumu prováděném na králících se společně podílejí lékaři z Londýna, New Yorku a Budapešti. Dosavadní výsledky ukazují, že je možné transplantovat dělohu, která vydrží natolik dlouho, aby umožnila těhotenství.

První vlaštovka ze Saúdské Arábie

Už v roce 2000 se lékaři v Saúdské Arábii pokusili transplantovat dělohu 26leté ženě. Děloha se ale po třech měsících odhojila a musela být odstraněna. Chyba tehdy zřejmě byla v nedostatečném zajištění cévního zásobení a tvorbě sraženin v cévním řečišti transplantované dělohy.

Šance pro tisíce žen

Jen ve Velké Británii žije kolem patnácti tisíc žen v reprodukčním věku, které nemohou mít vlastní děti, protože jim chybí děloha. Často to je následkem nádorového onemocnění, kvůli kterému musela být děloha odstraněna, nebo se s ní vůbec nenarodily. Pro takové ženy je jedinou šancí, jak mít děti, adopce nebo náhradní mateřství. Možnost náhradního mateřství využije ve Velké Británii ročně kolem dvou set žen.

Pro úspěšnou transplantaci nestačí dělohu jen přenést od dárce k příjemci, ale je nutné zajistit dostatečné cévní zásobení a zabránit jejímu odhojení pomocí imunosupresiv (léků, které potlačují imunitu). Je třeba, aby děloha zůstala funkční během celého těhotenství. Pak může být odstraněna, aby žena nemusela stále užívat imunosupresiva.

Úspěch u králíků, naděje pro člověka?

Podle vedoucího výzkumu doktora R. Smithe je problém, jak dělohu přenést a zajistit cévní zásobení, téměř vyřešen. Zbývá vyladit několik technických záležitostí a zpracovat metodu tak, aby byla bezpečná a efektivní i u lidí. Prozatím byla transplantace úspěšná u králíků. Nepodařilo se ale dosáhnout oplodnění přirozenou cestou. Lékaři musí tedy transplantovanou králičí dělohu podrobit zatěžkávací zkoušce těhotenstvím dosaženým pomocí umělého oplodnění.

(jas)

Zdroj:
www.timesonline.co.uk
www.ivfnet

Možnosti prevence neplodnosti při onkologické léčbě

Možnosti prevence neplodnosti při onkologické léčbě

Reakce na diagnózu onkologického onemocnění jsou různé. Strach, stres, nejistota, zmatek, smutek. Málokdo má v takové chvíli sílu plánovat, co nastane, až svou nemoc šťastně překoná. Nicméně i to je velmi důležité, zvláště v případě, kdy mají léčbu podstoupit mladí lidé, kteří mají založení rodiny teprve před sebou. Poruchy plodnosti jsou totiž jedním z nejčastějších dlouhodobých nežádoucích účinků onkologické léčby.

Číst více
Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Moderní doba, která nám všemožnými způsoby ulehčuje život, přináší do našeho světa i mnohé nástrahy, z nichž některé narušují přirozený koloběh věcí. Jedním z těchto projevů může být skutečnost, že čím dál více párů není schopno počít potomka přirozenou cestou a musí vyhledat pomoc lékařů.

Číst více
Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Rozmnožovací soustava je velice složitý systém, který je propojen s celým lidským organismem, a proto může být ovlivněn nemalou řadou faktorů. Mnoho z nich s sebou přináší moderní doba, čímž nechtěně snižuje schopnost mnoha párů přirozeně počít potomka. Na vině je jak nezdravý životní styl, tak odsouvání mateřství do pozdějšího věku a vysoká míra stresu, které je každý z nás denně vystaven. K těmto běžným vlivům pak přistupují různé nemoci, včetně těch nádorových či autoimunitních, které mohou přímo či nepřímo zasahovat do funkčnosti reprodukčního aparátu.

Číst více