#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Šest faktorů ovlivňujících úspěch umělého oplodnění
Šest faktorů ovlivňujících úspěch umělého oplodnění
calendar 20. 3. 2013

Šest faktorů ovlivňujících úspěch umělého oplodnění

Nedaří se vám otěhotnět a přemýšlíte o tom, že si necháte pomoci od odborníků? Přinášíme vám krátký seznam toho, co hraje při pokusech o umělé početí důležitou roli.

Nedaří se vám otěhotnět a přemýšlíte o tom, že si necháte pomoci od odborníků? Přinášíme vám krátký seznam toho, co hraje při pokusech o umělé početí důležitou roli. Některá fakta je totiž dobré znát a vědět o nich ještě předtím, než se na tuto cestu pustíte.

1. Věk

Úspěšnost umělého oplodnění závisí hlavně na množství a kvalitě vajíček. Čím je žena starší, tím má méně zdravých vajíček, proto je u mladších pacientek vyšší procento úspěšných těhotenství. U žen mladších 35 let dosahuje úspěšnost až 40 %, zatímco ty, kterým je přes 42 let, mají na úspěšné oplodnění v průměru jen 4% šanci.

2. Předchozí těhotenství

Pokud jste v minulosti byla těhotná a otec dítěte byl stejný jako partner, se kterým se snažíte o otěhotnění dnes, šance na úspěch se zvyšuje. Naopak nepříznivé faktory jsou předchozí potraty a různí partneři.

3. Důvod neplodnosti

Ať už je důvod neplodnosti na straně muže, nebo ženy, v obou případech má vliv na výsledek umělého oplodnění. U žen můžou být přítomny děložní abnormality a výrůstky, hlavní roli při snaze o otěhotnění má ale ovulace. Šance na oplodnění snižují vysoké hladiny folikulostimulačního hormonu (FSH), které značí sníženou zásobu vajíček.

4. Darovaná vajíčka

Pokud je vám mezi 35 a 40 lety, darovaná vajíčka mohou zvýšit vaši šanci na miminko. Vajíčka od mladších dárkyň přináší naději i ženám starším 40 let.

5. Životní styl

Ženy kuřačky, které se snaží o početí, by si měly uvědomit, že každá cigareta výrazně snižuje jejich šanci na úspěšné oplodnění. Proč? 

  • Potřebují větší množství hormonů pro stimulaci ovarií.
  • Mají menší úspěšnost implantace.
  • Platí pro ně až dvojnásobný počet pokusů na úspěšné otěhotnění než pro nekuřačky.
  • Podstoupí i více neúspěšných fertilizačních cyklů.

6. Výběr centra pro léčbu neplodnosti

Při tomto rozhodování berte v úvahu následující skutečnosti:

  • vzdělání a zkušenosti lékařů kliniky,
  • poměr živě narozených dětí ke všem započatým fertilizačním cyklům,
  • množství vícečetných těhotenství na klinice,
  • hodnocení laboratoře, která s klinikou spolupracuje, a kvalifikaci jejích zaměstnanců,
  • typ přijímaných pacientů, jejich věk a problémy s neplodností.

Toto je samozřejmě jen několik z mnoha okolností, které mohou ovlivnit proces umělého oplodnění. Nezapomeňte, že čím více budete o svém problému vědět, tím spíše s ním můžete úspěšně bojovat.

(jez)

Zdroj: attainfertility.com

Možnosti prevence neplodnosti při onkologické léčbě

Možnosti prevence neplodnosti při onkologické léčbě

Reakce na diagnózu onkologického onemocnění jsou různé. Strach, stres, nejistota, zmatek, smutek. Málokdo má v takové chvíli sílu plánovat, co nastane, až svou nemoc šťastně překoná. Nicméně i to je velmi důležité, zvláště v případě, kdy mají léčbu podstoupit mladí lidé, kteří mají založení rodiny teprve před sebou. Poruchy plodnosti jsou totiž jedním z nejčastějších dlouhodobých nežádoucích účinků onkologické léčby.

Číst více
Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Moderní doba, která nám všemožnými způsoby ulehčuje život, přináší do našeho světa i mnohé nástrahy, z nichž některé narušují přirozený koloběh věcí. Jedním z těchto projevů může být skutečnost, že čím dál více párů není schopno počít potomka přirozenou cestou a musí vyhledat pomoc lékařů.

Číst více
Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Rozmnožovací soustava je velice složitý systém, který je propojen s celým lidským organismem, a proto může být ovlivněn nemalou řadou faktorů. Mnoho z nich s sebou přináší moderní doba, čímž nechtěně snižuje schopnost mnoha párů přirozeně počít potomka. Na vině je jak nezdravý životní styl, tak odsouvání mateřství do pozdějšího věku a vysoká míra stresu, které je každý z nás denně vystaven. K těmto běžným vlivům pak přistupují různé nemoci, včetně těch nádorových či autoimunitních, které mohou přímo či nepřímo zasahovat do funkčnosti reprodukčního aparátu.

Číst více