#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Prvorodičkou ve 34 letech? Názory odborníků se výrazně liší
Prvorodičkou ve 34 letech? Názory odborníků se výrazně liší
calendar 16. 7. 2010

Prvorodičkou ve 34 letech? Názory odborníků se výrazně liší

V dnešní době mnoho žen odkládá narození prvního dítěte až do věku po třicítce a nepochybně pro to mají spoustu rozumných důvodů.

V dnešní době mnoho žen odkládá narození prvního dítěte až do věku po třicítce a nepochybně pro to mají spoustu rozumných důvodů. Ale je to pro ženy a jejich děti vůbec zdravé, otěhotnět a porodit prvního potomka až v relativně pozdním věku?

Pozdní mateřství versus ideální věk

Není sporu o tom, že velká většina žen touží mít děti, otázka je pouze kdy. Názory na to, který věk je vlastně pro mateřství ten nejlepší, se různí. Jiný pohled na věc mají psychologové, sociologové, porodníci, lékaři nejrůznějších odborností, jiný ženy různých profesí a ještě jiný také jejich partneři a celé široké příbuzenstvo.

Část pravdy ohledně toho, kdy je nejlepší přivést na svět své první dítě, může mít nakonec každý. Každopádně sociologové z Texaské univerzity v Austinu na toto téma před časem vypracovali odbornou studii. A výsledek? To, co mnozí z nás dnes považují za pozdní mateřství, je ve skutečnosti ideální věk.

Magická číslice pro věk šťastné prvorodičky je prý 34. Podle sociologů právě v tomto věku dosahuje většina žen ideální rovnováhy mezi dobrým zdravotním stavem a materiálním zabezpečením. Pro mladší ženy je totiž ještě obtížné správně skloubit mateřství a kariéru, což se může projevit nejen materiálním nedostatkem, ale v důsledku i zdravotními problémy matky a jejího dítěte.

Zdraví a mateřství

Přestože ženy po třicítce už nejsou na vrcholu svých fyzických sil a kondice, právě ony věnují více pozornosti svému zdraví a staví se zodpovědněji také ke zdravotnímu stavu svého budoucího dítěte. Navíc platí, že ženy, které nerodily, jsou často ve věku 34 let v lepší fyzické kondici než ženy, které první dítě porodily v osmnácti nebo dvaceti.

Přestože věk 34 let je pro první dítě možná ideální, odborníci upozorňují, že již po 35. roce věku začíná klesat hladina ženských pohlavních hormonů a s tím se také snižuje pravděpodobnost otěhotnění. Proto je vhodné pomýšlet na mateřství o něco dříve; odborné zdroje opět udávají ideální rozmezí: je jím věk 27 až 34 let.

(vek)

Zdroj: geniusbeauty.com

Možnosti prevence neplodnosti při onkologické léčbě

Možnosti prevence neplodnosti při onkologické léčbě

Reakce na diagnózu onkologického onemocnění jsou různé. Strach, stres, nejistota, zmatek, smutek. Málokdo má v takové chvíli sílu plánovat, co nastane, až svou nemoc šťastně překoná. Nicméně i to je velmi důležité, zvláště v případě, kdy mají léčbu podstoupit mladí lidé, kteří mají založení rodiny teprve před sebou. Poruchy plodnosti jsou totiž jedním z nejčastějších dlouhodobých nežádoucích účinků onkologické léčby.

Číst více
Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Moderní doba, která nám všemožnými způsoby ulehčuje život, přináší do našeho světa i mnohé nástrahy, z nichž některé narušují přirozený koloběh věcí. Jedním z těchto projevů může být skutečnost, že čím dál více párů není schopno počít potomka přirozenou cestou a musí vyhledat pomoc lékařů.

Číst více
Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Rozmnožovací soustava je velice složitý systém, který je propojen s celým lidským organismem, a proto může být ovlivněn nemalou řadou faktorů. Mnoho z nich s sebou přináší moderní doba, čímž nechtěně snižuje schopnost mnoha párů přirozeně počít potomka. Na vině je jak nezdravý životní styl, tak odsouvání mateřství do pozdějšího věku a vysoká míra stresu, které je každý z nás denně vystaven. K těmto běžným vlivům pak přistupují různé nemoci, včetně těch nádorových či autoimunitních, které mohou přímo či nepřímo zasahovat do funkčnosti reprodukčního aparátu.

Číst více