#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Progesteron – pomocník ukrytý nejen v bylinkách či antikoncepci
Progesteron – pomocník ukrytý nejen v bylinkách či antikoncepci
calendar 10. 8. 2015

Progesteron – pomocník ukrytý nejen v bylinkách či antikoncepci

Progesteron je ženský pohlavní hormon, který se v těle vyskytuje přirozeně. Zároveň se ale vyrábí léky, krémy či bylinné směsi, které tuto látku také obsahují. Kdy a na co se tyto přípravky používají?

Progesteron a jemu podobné hormony také někdy nazýváme gestageny či progestiny. Patří mezi látky, jejichž hladina se cyklicky mění spolu s menstruačním cyklem a které jsou potřeba pro správný průběh těhotenství. V ženském těle je tento hormon produkován především vaječníky a v těhotenství placentou. Po menopauze jeho hladina klesá. Mužské tělo progesteron také produkuje, i když v daleko menší míře.

Vhodné i pro kojící ženy

Léky, které obsahují progesteron, se používají jako antikoncepce nebo jako hormonální substituční terapie (k léčbě příznaků menopauzy). Dále se progestiny užívají například v léčbě:

  • abnormálního děložního krvácení,
  • endometriózy,
  • některých gynekologických nádorů. 

Druhým významným ženským pohlavním hormonem je estrogen. Mnoho léků (jak antikoncepce, tak třeba hormonální substituční terapie) obsahuje oba tyto hormony. Antikoncepci, ve které jsou jen hormony podobné progesteronu, nazýváme gestagenní. Je vhodná pro ženy, jež mají zvýšené riziko hluboké žilní trombózy. Předepisuje se také kojícím maminkám. Kromě tabletek se gestageny mohou podávat i ve formě injekcí a obsahují je některá nitroděložní tělíska.

Pomoc při menopauze

Progesteron, třeba ve formě krému, se používá ke zvládání příznaků menopauzy. Těmi mohou být:

  • návaly horka,
  • nevolnost,
  • slabost,
  • citlivá prsa,
  • změny nálad.

Progesteron se vyskytuje přirozeně v lidském těle a umíme jej vyrobit synteticky, ale obdobné hormony nalezneme i v některých rostlinách. Je možné koupit různé rostlinné výrobky obsahující látky podobné progesteronu.

I hormon může mít nežádoucí účinky

Progesteronové přípravky mohou mít některé nepříjemné dopady. Dejte si pozor na:

  • bolesti hlavy,
  • změny srdeční frekvence,
  • nízký krevní tlak,
  • slabost a motání hlavy,
  • deprese,
  • změny menstruačního cyklu.

Kromě toho mohou tyto preparáty vyvolat i alergickou reakci, která se projeví například jako vyrážka, svědění v krku či ústech nebo otoky.

Rostlinné výrobky, které obsahují progesteron, se dají koupit i bez lékařského předpisu. Mnoha ženám pomáhají zvládat příznaky menopauzy a jiné hormonální nerovnováhy. Mohou ale ovlivňovat účinek ostatních léků, proto se před tím, než je začnete užívat, poraďte se svým lékařem.

(mak)

Zdroj:
www.webmd.com/a>

Možnosti prevence neplodnosti při onkologické léčbě

Možnosti prevence neplodnosti při onkologické léčbě

Reakce na diagnózu onkologického onemocnění jsou různé. Strach, stres, nejistota, zmatek, smutek. Málokdo má v takové chvíli sílu plánovat, co nastane, až svou nemoc šťastně překoná. Nicméně i to je velmi důležité, zvláště v případě, kdy mají léčbu podstoupit mladí lidé, kteří mají založení rodiny teprve před sebou. Poruchy plodnosti jsou totiž jedním z nejčastějších dlouhodobých nežádoucích účinků onkologické léčby.

Číst více
Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Moderní doba, která nám všemožnými způsoby ulehčuje život, přináší do našeho světa i mnohé nástrahy, z nichž některé narušují přirozený koloběh věcí. Jedním z těchto projevů může být skutečnost, že čím dál více párů není schopno počít potomka přirozenou cestou a musí vyhledat pomoc lékařů.

Číst více
Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Rozmnožovací soustava je velice složitý systém, který je propojen s celým lidským organismem, a proto může být ovlivněn nemalou řadou faktorů. Mnoho z nich s sebou přináší moderní doba, čímž nechtěně snižuje schopnost mnoha párů přirozeně počít potomka. Na vině je jak nezdravý životní styl, tak odsouvání mateřství do pozdějšího věku a vysoká míra stresu, které je každý z nás denně vystaven. K těmto běžným vlivům pak přistupují různé nemoci, včetně těch nádorových či autoimunitních, které mohou přímo či nepřímo zasahovat do funkčnosti reprodukčního aparátu.

Číst více