#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Příležitosti ke koupání je nutné po umělém oplodnění pečlivě prověřit
Příležitosti ke koupání je nutné po umělém oplodnění pečlivě prověřit
calendar 27. 7. 2008

Příležitosti ke koupání je nutné po umělém oplodnění pečlivě prověřit

Z teplého slunečného počasí mají radost všichni milovníci vody, kteří svůj volný čas tráví nejraději na koupalištích, u rybníka nebo u řeky.

Z teplého slunečného počasí mají radost všichni milovníci vody, kteří svůj volný čas tráví nejraději na koupalištích, u rybníka nebo u řeky. Zdravotní rizika koupání ve volné přírodě však mohou být závažná, pokud je voda znečištěná a kontaminovaná mikroorganismy. Těhotné ženy – a zvláště ženy po umělém oplodnění – by proto měly věnovat zvýšenou pozornost místům, která hodlají využít k plavání a letnímu odpočinku.

Plavání je druh sportu, který je pro těhotné naprosto ideální. Ve vodě lze kromě samotného plavání provádět cviky na záda, paže, nohy i břišní svalstvo. Opatrnost je třeba věnovat výběru místa, které je ke koupání určené. Přírodním koupalištím, kde se v létě zdárně rozmnožují škodlivé mikroorganismy, je dobré se spíše vyhnout.

Hygienické normy

Ke koupání ve volné přírodě je vhodné využívat místa, na kterých je kvalita vody pravidelně kontrolována. Voda nevhodná ke koupání osob je označena červeným symbolem (II. stupeň znečištění). Taková vodní plocha neodpovídá hygienickým požadavkům a představuje významné zdravotní riziko pro uživatele. Koupání v takto označených vodách je nevhodné nejen pro těhotné, ale také pro děti nebo alergiky.

Hrozí infekce gynekologické i močové

Při koupání v přírodě existuje vyšší riziko vzniku infekce. Sliznice pochvy je v těhotenství velice náchylná k různým infekcím, a proto je třeba koupat se pouze v čistých koupalištích. Voda v rybnících či řekách může být nejen znečištěná, ale také studená, a hrozí riziko prochladnutí. U těhotných žen se pak mohou častěji vyskytovat záněty močových cest.

Prevencí proti vzniku infekce je dodržování několika základních pravidel:

  • Po koupání se řádně osprchovat.
  • Převléknout se do suchého oděvu.
  • Koupat se na místech k tomuto účelu vyhrazených a kontrolovaných.
  • Informovat se před návštěvou koupaliště o aktuální kvalitě vody na hygienické stanici.

(nes)

Zdroj: MZČR

Mužská neplodnost a možnosti její prevence

Mužská neplodnost a možnosti její prevence

O problémech s početím se z logického důvodu více hovoří ve vztahu k ženám, odborné studie však ukazují, že i mužský faktor se na neplodnosti párů podílí nezanedbatelnou měrou. Proto se nabízí otázka, zda by tuto skutečnost neměli vzít v potaz muži, kteří plánují v budoucnosti založit rodinu, a zda by se neměli začít o své reprodukční zdraví více zajímat.

Číst více
Možnosti prevence neplodnosti při onkologické léčbě

Možnosti prevence neplodnosti při onkologické léčbě

Reakce na diagnózu onkologického onemocnění jsou různé. Strach, stres, nejistota, zmatek, smutek. Málokdo má v takové chvíli sílu plánovat, co nastane, až svou nemoc šťastně překoná. Nicméně i to je velmi důležité, zvláště v případě, kdy mají léčbu podstoupit mladí lidé, kteří mají založení rodiny teprve před sebou. Poruchy plodnosti jsou totiž jedním z nejčastějších dlouhodobých nežádoucích účinků onkologické léčby.

Číst více
Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Moderní doba, která nám všemožnými způsoby ulehčuje život, přináší do našeho světa i mnohé nástrahy, z nichž některé narušují přirozený koloběh věcí. Jedním z těchto projevů může být skutečnost, že čím dál více párů není schopno počít potomka přirozenou cestou a musí vyhledat pomoc lékařů.

Číst více