#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Pokud toužíte po miminku, pozor na kávu!
Pokud toužíte po miminku, pozor na kávu!
calendar 10. 11. 2014

Pokud toužíte po miminku, pozor na kávu!

Určitě to znáte. Protivný budík zvoní ráno tak neúnavně, že jste nakonec donucena vstát. Stále ještě v polospánku se oblečete a nachystáte si snídani. Hledáte ten známý životabudič jménem káva. Ano, poměrně běžný scénář. Pokud se ale pokoušíte otěhotnět, mohl by právě tento hnědý skvost vaše snažení někdy i poměrně podstatně pozdržet.

Nepřímá úměra – čím více kávy za den, tím nižší šance otěhotnět?

Čím méně pijete kávu a konzumujete jiné kofeinové výrobky (čaj, ale i např. čokoládu), tím vyšší je vaše šance otěhotnět. Shoduje se na tom většina studií, které tento fakt zkoumaly. Porovnávaly dobu, kterou od zahájení nechráněného sexuálního styku k otěhotnění potřebovaly ženy, které kávu pily, a jakou dobu potřebovaly ženy, které ji nepily. V jedné z nich se dokonce uvádí, že ženy, které pily méně než šálek kávy denně, měly dvakrát vyšší šanci otěhotnět oproti ženám, které pily kávu pravidelně. S vyšším množstvím kofeinu se riziko více prohlubovalo.

Další studie se zabývala vztahem cigaret, kofeinu a doby početí. Je jasné, že už kouření samotné snižuje šance počít potomka. A nekuřačky, které pily více než tři šálky denně, měly 2,7krát nižší šanci počít do jednoho roku od počátku svého snažení.

Riziko i po početí?

Kofein může být nebezpečný i po početí. Určitě nepředstavuje zdaleka takový risk jako například kouření, ale při vyšších dávkách a při pravidelné konzumaci může hrozit hned několik komplikací, např. spontánní potrat či nízká porodní váha vašeho potomka.

Pít tedy kávu, či nepít?

Je několik rizikových faktorů neplodnosti, které hrají prokazatelně podstatně vyšší roli než kofein:

  • vyšší věk,
  • vyšší tělesná hmotnost,
  • kouření,
  • nezdravá strava,
  • nedostatek fyzické aktivity.

Studie se sice na negativním efektu kofeinu úplně stoprocentně neshodují, nicméně s velkou pravděpodobností na lidskou plodnost opravdu příliš příznivé účinky nemá. Káva, čaj a čokoláda jsou sice chutným zpestřením našeho dne, ale přiznejme si, že je k životu nezbytně nepotřebujeme. Pokud tedy toužíme po dítěti, je lepší se jim vyhnout, obzvláště kávě.

(ivh)

Zdroj: Hum Reprod Update. 2007 May-Jun; 13 (3): 209–23. Epub 2007 Jan 5.

Možnosti prevence neplodnosti při onkologické léčbě

Možnosti prevence neplodnosti při onkologické léčbě

Reakce na diagnózu onkologického onemocnění jsou různé. Strach, stres, nejistota, zmatek, smutek. Málokdo má v takové chvíli sílu plánovat, co nastane, až svou nemoc šťastně překoná. Nicméně i to je velmi důležité, zvláště v případě, kdy mají léčbu podstoupit mladí lidé, kteří mají založení rodiny teprve před sebou. Poruchy plodnosti jsou totiž jedním z nejčastějších dlouhodobých nežádoucích účinků onkologické léčby.

Číst více
Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Moderní doba, která nám všemožnými způsoby ulehčuje život, přináší do našeho světa i mnohé nástrahy, z nichž některé narušují přirozený koloběh věcí. Jedním z těchto projevů může být skutečnost, že čím dál více párů není schopno počít potomka přirozenou cestou a musí vyhledat pomoc lékařů.

Číst více
Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Rozmnožovací soustava je velice složitý systém, který je propojen s celým lidským organismem, a proto může být ovlivněn nemalou řadou faktorů. Mnoho z nich s sebou přináší moderní doba, čímž nechtěně snižuje schopnost mnoha párů přirozeně počít potomka. Na vině je jak nezdravý životní styl, tak odsouvání mateřství do pozdějšího věku a vysoká míra stresu, které je každý z nás denně vystaven. K těmto běžným vlivům pak přistupují různé nemoci, včetně těch nádorových či autoimunitních, které mohou přímo či nepřímo zasahovat do funkčnosti reprodukčního aparátu.

Číst více