#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Početí jednoho dítěte není automatickou zárukou zplození dalšího potomka
Početí jednoho dítěte není automatickou zárukou zplození dalšího potomka
calendar 27. 8. 2013

Početí jednoho dítěte není automatickou zárukou zplození dalšího potomka

Jedna ratolest už vám běhá po bytě, ale druhé miminko ne a ne přijít. Když to šlo jednou, kde je ta potíž nyní? Problém se nazývá sekundární neplodnost a jejích důvodů může být více.

Jedna ratolest už vám běhá po bytě, ale druhé miminko ne a ne přijít. Když to šlo jednou, kde je ta potíž nyní? Problém se nazývá sekundární neplodnost a jejích důvodů může být více.

Nikdo není bez rizika 

Jedná se o neschopnost dříve plodného páru počít další dítě. Většinou je stanovena hranice alespoň jednoročního snažení. Sekundární neplodnost trápí 11 % párů, které už alespoň jednoho potomka mají, což je odhadováno na třetinu až polovinu všech neplodných dvojic. Proto si nemyslete, že právě vám se to stát nemůže.

V čem je problém?

Asi jedna třetina případů jde na vrub ženské neplodnosti, jedna třetina té mužské a u poslední třetiny je problém u obou z páru anebo důvod není zjistitelný. Sekundární neplodnost je zapříčiněna stejnými zdravotními podmínkami jako ta primární. Patří mezi ně:

  • u žen:
    • porucha ovulace,
    • blokáda vejcovodů,
    • endometrióza,
    • fibroidy,
    • opakované potraty;
  • u mužů:
    • nízký počet, špatný stav či malá pohyblivost spermií.

Možná vysvětlení

Otázka nešťastné dvojice většinou zní: Jak je možné, že nyní to nejde, když předtím problém nebyl? Tento dotaz je oprávněný, ovšem ne vždy bývá zodpovězen. Avšak existuje několik možných variant:

  • Věk. Některá onemocnění se s rostoucím věkem zhoršují a mohou být později překážkou při snaze o početí (endometrióza, fibroidy). Zároveň s věkem klesá kvalita jak vajíček, tak spermií.
  • Zdravotní stav. Lidé se mění a jejich zdravotní stav často také. Mohou přibýt například obtíže se štítnou žlázou, které u ženy početí znesnadňují. Problémem může být i prodělaná sexuálně přenosná choroba, která může změnit stav reprodukčních orgánů. Bohužel u ženy jsou tato onemocnění často asymptomatická a z toho důvodu nebývají adekvátně léčena. Jedna studie popsala pozitivitu některé sexuálně přenosné choroby u 55 % neplodných žen.
  • Změny životního stylu. Podíváte-li se na svůj život, nepřibylo vám náhodou do zlozvyků kouření, větší množství alkoholu či nějaké to kilo na váze? I to mohou být důvody, kvůli kterým se lidské tělo mění a nemusí už být nadále ideální pro početí potomka.
  • Štěstí v neštěstí. Další možností je, že jste vždy měli pro početí nepříznivý zdravotní stav, jenže jednou jste prostě měli štěstí a navzdory obtížím se to podařilo.

Lékaři bodují 

Neklesejte však na mysli. Obdobně jako u primární neplodnosti existují i pro vás možnosti, jak pomoci vyplnit vaše přání. Vyšetření, která budete muset absolvovat, a eventuální léčba se nijak neliší od těch, jež podstupují páry s neplodností primární – a stejně jako u nich i u vás může být výsledkem zcela zdravé miminko.

(boba)

Zdroje: 
www.infertility-guide.com
infertility.about.com

Možnosti prevence neplodnosti při onkologické léčbě

Možnosti prevence neplodnosti při onkologické léčbě

Reakce na diagnózu onkologického onemocnění jsou různé. Strach, stres, nejistota, zmatek, smutek. Málokdo má v takové chvíli sílu plánovat, co nastane, až svou nemoc šťastně překoná. Nicméně i to je velmi důležité, zvláště v případě, kdy mají léčbu podstoupit mladí lidé, kteří mají založení rodiny teprve před sebou. Poruchy plodnosti jsou totiž jedním z nejčastějších dlouhodobých nežádoucích účinků onkologické léčby.

Číst více
Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Moderní doba, která nám všemožnými způsoby ulehčuje život, přináší do našeho světa i mnohé nástrahy, z nichž některé narušují přirozený koloběh věcí. Jedním z těchto projevů může být skutečnost, že čím dál více párů není schopno počít potomka přirozenou cestou a musí vyhledat pomoc lékařů.

Číst více
Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Rozmnožovací soustava je velice složitý systém, který je propojen s celým lidským organismem, a proto může být ovlivněn nemalou řadou faktorů. Mnoho z nich s sebou přináší moderní doba, čímž nechtěně snižuje schopnost mnoha párů přirozeně počít potomka. Na vině je jak nezdravý životní styl, tak odsouvání mateřství do pozdějšího věku a vysoká míra stresu, které je každý z nás denně vystaven. K těmto běžným vlivům pak přistupují různé nemoci, včetně těch nádorových či autoimunitních, které mohou přímo či nepřímo zasahovat do funkčnosti reprodukčního aparátu.

Číst více