9. 7. 2010
Odhalení neprůchodnosti vejcovodů může být první krok léčby neplodnosti
Ženská neplodnost může být způsobena mnoha faktory – od anatomické poruchy tvaru děložního hrdla až po neprůchodnost vejcovodů. Právě vyšetření vejcovodů by mělo patřit mezi základní vyšetření v centrech asistované reprodukce.
Ženská neplodnost může být způsobena mnoha faktory – od anatomické poruchy tvaru děložního hrdla až po neprůchodnost vejcovodů. Právě vyšetření vejcovodů by mělo patřit mezi základní vyšetření v centrech asistované reprodukce.
Neprůchodnost vejcovodů patří mezi poměrně časté, nicméně však velmi příznivé příčiny ženské neplodnosti. Nejčastěji vzniká jako následek prodělaného zánětu děložních přívěsků neboli latinsky adnex, mezi které patří jak vejcovody, tak i vaječníky. Podle toho, zda zánět probíhal pouze na jedné, nebo na obou stranách, může být i neprůchodnost pouze v jednom, nebo v obou vejcovodech.
Plyn jako důkaz
Nejčastěji se neprůchodnost vejcovodů prokazuje pomocí tzv. kymoinsuflace. Při této, dnes už sice zastaralejší, nicméně stále používané metodě se pomocí kanyly pouští do dutiny děložní oxid uhličitý. Lékař pak pomocí fonendoskopu přiloženého na břišní stěnu hodností, zda oxid prochází vejcovody až k vaječníkům. Projde-li totiž až do dutiny břišní, projeví se to typickým šustivým zvukem.
Velkou výhodou tohoto vyšetření je jeho jednoduchost, nízká cena a malá zátěž pro pacientky. Nevýhodou pak jsou nežádoucí účinky. Pokud totiž oxid uhličitý projde až do dutiny břišní, může podráždit bránici, což se přeneseně projeví několikaminutovou ostrou bodavou bolestí v rameni.
Kontrastní látka v hlavní roli
Další možností, jak průchodnost ověřit, je tzv. hysterosalpingografie. Při ní se do dutiny děložní aplikuje kontrastní látka a její průchod vejcovody se snímkuje pomocí rentgenu. Hlavní výhodou této metody je možnost hodnotit zároveň jak vejcovody, tak i dělohu. Nevýhodou je ale na druhou stranu zátěž organismu rentgenovým zářením a také možnost alergické reakce na kontrastní látku.
Několik vyšetření v jednom
Nejmodernější možností je laparoskopické vyšetření. K tomu se ale přistupuje až tehdy, když žena v minulosti prodělala zánětlivou pánevní nemoc či mimoděložní těhotenství. Někdy se laparoskopie spojuje i s tzv. chromopertubací, kdy se do dělohy vstříkne patentní modř a zkoumá se její průnik vejcovody do dutiny břišní. V případě potřeby je pak možné spojit celý zákrok i s hysteroskopií, kdy se v jedné anestezii provede i revize dělohy. Pacientce se tak ušetří jedna narkóza, a navíc to umožní detailně zhodnotit velikost a tvar děložní dutiny a případné anomálie odstranit.
(kam)
Zdroje:
www.sanagynivf.com
journals.lww.com
www.levret.cz