#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Nezdařené umělé oplodnění – co se pokazilo?
Nezdařené umělé oplodnění – co se pokazilo?
calendar 30. 12. 2013

Nezdařené umělé oplodnění – co se pokazilo?

Každý zmařený pokus o mimotělní oplodnění je velmi emocionálně a někdy i finančně náročný. Bohužel není to situace úplně vzácná. Příčiny neúspěchu přitom mohou být na různých stupních medicínského procesu.

Každý zmařený pokus o mimotělní oplodnění je velmi emocionálně a někdy i finančně náročný. Bohužel není to situace úplně vzácná. Příčiny neúspěchu přitom mohou být na různých stupních medicínského procesu.

Důvody neúspěchu 

Snaha o umělé oplodnění může ztroskotat na mnoha úrovních. Příčinou bývá:

  • neadekvátní stimulace vaječníků,
  • nedostatek rostoucích folikulů,
  • špatná kvalita vajíček a embryí,
  • nezdařené oplození,
  • špatná implantace embrya,
  • nedonošené těhotenství.

Nedostatek folikulů

Někdy je možné zastavit celý cyklus již při pozorování nedostatečného folikulárního růstu. To je smysluplné, existuje-li pro ženu efektivnější varianta stimulace. Pokud se však jedná o maximum možné léčby a vaječníky bohužel nemohou pracovat lépe, je možné takové pacientce dát šanci i s nižším počtem folikulů. Samozřejmě v takovém případě jsou následné šance o něco nižší než u žen s dobrou ovariální odpovědí.

Špatná kvalita získaných vajíček a embryí

Kvalita vajíček má zásadní vliv na jakost embrya. Ovlivnit ji může například věk ženy a je možné ji posoudit třeba sledováním počtu buněk ve vyvíjejícím se embryu.

Nezdařená implantace a potraty

V takovém případě může být chyba někde v děloze, ať už se jedná o polyp, myom, či neadekvátní přípravu sliznice. Jedná se o situace, které je možné řešit ať už chirurgickým odstraněním, či hormonální podporou přípravy sliznice. Další velmi častou příčinou nezdařené implantace či ztráty těhotenství je zastavení růstu embrya. To se obvykle pojí s genetickými chybami, které nedovolí plodu pokračovat ve vývoji. Dále může být chyba v imunitní reakci ženy, která nepřijme transferované embryo. V takovém případě je možné potlačit obrannou reakci a umožnit tak embryu zanoření.

Co dělat dál?

Pokud je to ve vašich silách, neházejte flintu do žita a zkuste to znovu. Zeptejte se svého lékaře, zdali je možné v průběhu cyklu ještě něco změnit a maximalizovat tak úsilí. S dalším pokusem není vždy nutné příliš dlouho čekat. Důležité je, aby oba partneři byli připraveni psychicky.

  • Při transferu zmraženého embrya získaného v minulém cyklu je možné opakovat pokus prakticky ihned – v průběhu následujícího cyklu.
  • V případě opakování stimulace vaječníků s odběrem folikulů je doporučováno vyčkat alespoň tři měsíce, aby si tělo odpočinulo od hormonální zátěže. Tento limit může být stanoven i některými pojišťovnami.

(boba)

Zdroje:
infertilityihr.com
www.fertilityauthority.com
www.sanatoriumhelios.cz

Možnosti prevence neplodnosti při onkologické léčbě

Možnosti prevence neplodnosti při onkologické léčbě

Reakce na diagnózu onkologického onemocnění jsou různé. Strach, stres, nejistota, zmatek, smutek. Málokdo má v takové chvíli sílu plánovat, co nastane, až svou nemoc šťastně překoná. Nicméně i to je velmi důležité, zvláště v případě, kdy mají léčbu podstoupit mladí lidé, kteří mají založení rodiny teprve před sebou. Poruchy plodnosti jsou totiž jedním z nejčastějších dlouhodobých nežádoucích účinků onkologické léčby.

Číst více
Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Moderní doba, která nám všemožnými způsoby ulehčuje život, přináší do našeho světa i mnohé nástrahy, z nichž některé narušují přirozený koloběh věcí. Jedním z těchto projevů může být skutečnost, že čím dál více párů není schopno počít potomka přirozenou cestou a musí vyhledat pomoc lékařů.

Číst více
Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Rozmnožovací soustava je velice složitý systém, který je propojen s celým lidským organismem, a proto může být ovlivněn nemalou řadou faktorů. Mnoho z nich s sebou přináší moderní doba, čímž nechtěně snižuje schopnost mnoha párů přirozeně počít potomka. Na vině je jak nezdravý životní styl, tak odsouvání mateřství do pozdějšího věku a vysoká míra stresu, které je každý z nás denně vystaven. K těmto běžným vlivům pak přistupují různé nemoci, včetně těch nádorových či autoimunitních, které mohou přímo či nepřímo zasahovat do funkčnosti reprodukčního aparátu.

Číst více