#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Neplodnost v číslech: problémy mají muži stejně jako ženy
Neplodnost v číslech: problémy mají muži stejně jako ženy
calendar 10. 1. 2013

Neplodnost v číslech: problémy mají muži stejně jako ženy

Pokud při pravidelném nechráněném styku po dobu jednoho roku nedojde k otěhotnění, nastává stav zvaný neplodnost.

Pokud při pravidelném nechráněném styku po dobu jednoho roku nedojde k otěhotnění, nastává stav zvaný neplodnost. Tento problém trápí čím dál víc párů, jeho medializace je ale stále spíše nedostatečná. A jak je to s aktuální statistikou neplodnosti v ČR?

Fakta hovoří jasně

  • Uvádí se, že v sedmdesátých letech rodily ženy průměrně ve věku něco přes dvacet let, dnes je to již kolem třiceti.
  • Přitom pravděpodobnost početí v jednom cyklu je u zdravého páru okolo 25 %, po půl roce je to zhruba okolo 60 % a po roce snažení jde o 85 %. To platí pro mladé zdravé páry, se zvyšujícím se věkem partnerů se šance na otěhotnění snižuje.
  • Počet neplodných párů v ČR se odhaduje na 15 %, lékaři dokážou pomoct 90 % z nich.
  • Důvod neplodnosti bývá z 35 % na straně ženy, z 35 % na straně muže, u 25 % párů je příčinou kombinace problémů obou partnerů a u zbylých 5 % se na důvod nepřijde.

Naděje v podobě umělého oplodnění

Jeden rok neúspěšného snažení o dítě je doba, po které by partneři měli vyhledat odbornou pomoc. Pokud páru nedokáže dostupnými prostředky pomoct jeho gynekolog, zůstává stále možnost navštívit některé ze specializovaných center pro asistovanou reprodukci. Těch u nás působí v současnosti 30.

  • Pomocí IVF, tzv. "ze zkumavky" (in vitro fertilisation) se rodí každý rok 3 000 ze 100 000 novorozenců.
  • Neplodné páry podstoupí ročně asi 26 000 pokusů o umělé oplodnění, úspěšnost měřená těhotenstvím (ne počtem narozených dětí) je 40 %.
  • Šance na otěhotnění při jednom pokusu je 35 %.
  • Pojišťovna proplácí tři cykly. V případě, že v předchozích pokusech bylo přeneseno pouze jedno embryo, hradí pokusy čtyři (od přenosu více oplodněných vajíček se ustupuje kvůli rizikům případných vícečetných těhotenství). Další "snahu" si již musí financovat partneři sami.

Možností je i adopce

V případě, že selžou všechny dostupné lékařské postupy, poslední šancí na dítě, i když ne vlastní, je adopce. Z tisíců v ústavech je však možné adoptovat pouze pár stovek dětí (počet adopcí v ČR se ročně pohybuje okolo 600) a žadatelů je mnohem více než osvojitelných dětí.

Přirozenou potřebou a naplněním vztahu většiny lidí je mít dítě. Bohužel počet neplodných párů v ČR každým rokem roste. Příčina je rovnou měrou na straně mužů i žen. Naštěstí díky metodám moderní medicíny se daří přírodu "přelstít", i když to stojí víc času, úsilí a v neposlední řadě i peněz. 

(kov)

Zdroje:
zdravi.e15.cz
zpravy.idnes.cz
ona.idnes.cz

Možnosti prevence neplodnosti při onkologické léčbě

Možnosti prevence neplodnosti při onkologické léčbě

Reakce na diagnózu onkologického onemocnění jsou různé. Strach, stres, nejistota, zmatek, smutek. Málokdo má v takové chvíli sílu plánovat, co nastane, až svou nemoc šťastně překoná. Nicméně i to je velmi důležité, zvláště v případě, kdy mají léčbu podstoupit mladí lidé, kteří mají založení rodiny teprve před sebou. Poruchy plodnosti jsou totiž jedním z nejčastějších dlouhodobých nežádoucích účinků onkologické léčby.

Číst více
Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Moderní doba, která nám všemožnými způsoby ulehčuje život, přináší do našeho světa i mnohé nástrahy, z nichž některé narušují přirozený koloběh věcí. Jedním z těchto projevů může být skutečnost, že čím dál více párů není schopno počít potomka přirozenou cestou a musí vyhledat pomoc lékařů.

Číst více
Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Rozmnožovací soustava je velice složitý systém, který je propojen s celým lidským organismem, a proto může být ovlivněn nemalou řadou faktorů. Mnoho z nich s sebou přináší moderní doba, čímž nechtěně snižuje schopnost mnoha párů přirozeně počít potomka. Na vině je jak nezdravý životní styl, tak odsouvání mateřství do pozdějšího věku a vysoká míra stresu, které je každý z nás denně vystaven. K těmto běžným vlivům pak přistupují různé nemoci, včetně těch nádorových či autoimunitních, které mohou přímo či nepřímo zasahovat do funkčnosti reprodukčního aparátu.

Číst více