#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Neplodnost a její příčiny
Neplodnost a její příčiny
calendar 4. 7. 2009

Neplodnost a její příčiny

Neplodností je označována snížená nebo chybějící schopnost zplodit potomka. Tento termín neznamená kompletní neschopnost mít děti a neměl by být zaměňován se sterilitou. O neplodnosti se hovoří po uplynutí 1 roku, kdy při nechráněném pravidelném styku nedošlo k otěhotnění. <br>

Neplodností je označována snížená nebo chybějící schopnost zplodit potomka. Tento termín neznamená kompletní neschopnost mít děti a neměl by být zaměňován se sterilitou. O neplodnosti se hovoří po uplynutí 1 roku, kdy při nechráněném pravidelném styku nedošlo k otěhotnění.

Je neplodnost častý problém?

Na celém světě je mezi 5 a 15 % párů, které se neúspěšně pokoušejí o těhotenství, a dalších 10 až 25 % trpí tzv. sekundární infertilitou (neplodností), to znamená, že nemohou počít druhé nebo další dítě. Vyšetření prováděná lékařem mohou ve většině případů určit pravděpodobnou příčinu neplodnosti. Pouze okolo 20 % zůstává nevysvětleno – a dokonce i tehdy může být léčba úspěšná.

Příčiny neplodnosti páru

Příčiny neplodnosti páru diagnostikujeme:

  • výhradně u ženy asi v 30 až 40 %,
  • výhradně u muže asi v 10 až 30 % případů,
  • abnormality zjistitelné u obou partnerů asi v 15 až 30 % případů.

Příčiny neplodnosti u žen


  • Plodnost a věk ženy

    Po 30. roce života ženy se schopnost otěhotnět významně snižuje. Kritickým se zdá být 35. rok, kdy se reprodukční funkce ženy zhoršují podstatně rychleji. Zvyšuje se úbytek folikulů ve vaječnících, navíc hormonální změny přispívají k zhoršení jejich kvality. S věkem také přirozeně klesá počet vajíček. Jejich množství je při narození nejvyšší a během života se už nová netvoří. Většina vajíček je tělem vstřebána a kolem 50. až 60. roku života je definitivně vyčerpána jejich zásoba.

  • Poruchy ovulace

    Až 40 % neplodných žen trpí poruchami ovulace. Selhání ovulace tak patří k vůbec nejčastějším příčinám neplodnosti u žen. Potíže nastávají, pokud chybí některý z řídicích hormonů nebo pokud na něj nejsou vaječníky dostatečně citlivé. Dalšími důvody mohou být nesprávný vývoj vaječníku, jeho naprosté chybění nebo poškození nemocí. Z celkových příčin to jsou onemocnění štítné žlázy a zvýšená koncentrace hormonu prolaktinu.

  • Anatomické příčiny

    Náchylnost ženského pohlavního ústrojí k zánětům a infekcím je všeobecně vyšší, než je tomu u mužů. Neplodnost mohou způsobit záněty vnějších genitálií a pochvy nebo pohlavně přenosné nemoci, jako je například kapavka, genitální herpes, chlamydiové infekce nebo syfilis. Postupující zánět se šíří z pochvy do dělohy a vejcovodů, kde uzavírá dosud normálně průchodné cesty. Hojící se infekce vyvolává různé srůsty a vazivové pruhy, které brání spermiím nebo vajíčku v cestě.

    Příčina neplodnosti může být také v děloze. Běžnou příčinou je ektropium, stav, kdy vnitřek děložního hrdla přerůstá přes zevní povrch. Poměrně často se setkáváme i s nádory. Jedním z nejčastěji se vyskytujících zhoubných nádorů u žen je nádor děložního krčku. Až u 25 % žen se vyskytují nezhoubné nádory vycházející z hladkého svalstva dělohy (tzv. myomy).

    Poškození vejcovodů je důsledkem jizvení po proběhlé infekci nebo chirurgickém výkonu. Různé deformace brání v průchodnosti vejcovodu. Tento problém se týká asi jedné třetiny žen s poruchou plodnosti.

    Nejčastějšími poruchami vaječníků jsou nádory. Jsou to buď pevné nádory, nebo cysty vyplněné tekutinou. Naprostá většina (94 %) těchto nádorů je nezhoubných.

  • Endometrióza

    Endometrióza je poměrně časté onemocnění, kdy se tkáň děložní sliznice objevuje na jiných orgánech (vaječníky, vejcovody i jiné orgány pánevní dutiny). Tato tkáň reaguje na hormonální změny a každý měsíc krvácí. Krev, která nemůže normálně odtékat, způsobuje vážné záněty, srůsty, cysty. Ty pak mohou mechanicky působit neplodnost.

  • Chromozomální poruchy

    Poruchy v genetické výbavě mohou být příčinou neplodnosti, zvláště pokud je chybou zasažen pohlavní chromozom X nebo Y. Správnou konfigurací je u člověka 46, XX nebo 46, XY. Čísla označují počet chromozomů, písmena určují pohlaví. Porucha nastává, pokud se změní počet nebo struktura chromozomů.

  • Další příčiny neplodnosti

    Poruchy lokalizované v děložním krčku jsou relativně málo častou příčinou neplodnosti. Patří mezi ně nedostatečná produkce nebo příliš hustý děložní hlen, kdy spermie nedokáže projít tímto hlenem dále do dělohy. U některých žen dochází k imunitní reakci proti spermatu muže. Další příčinou neplodnosti může být i problém s uhnízděním oplodněného vajíčka či předčasná menopauza.

    Další faktory se týkají především našeho současného životního stylu. Nejenom věk, kdy se ženy rozhodnou mít děti, snadná dostupnost antikoncepce, stres, užívání drog a léků, alkoholismus, kuřáctví, ale také znečištění životního prostředí. To vše s problematikou neplodnosti souvisí a během terapie je potřeba řešit ji komplexně a důsledně.

Nejčastější příčiny neplodnosti u mužů


  • Pokles kvality spermatu (příliš málo spermií nebo jejich špatná pohyblivost)
  • Chromozomální problémy
  • Ničení spermií vlastním imunitním systémem (autoimunitní reakce)
  • Ucpání kanálku nadvarlete způsobené infekcí s následnou blokádou výtoku spermatu
  • Problémy při souloži (impotence, ejakulační selhání)
  • Chirurgické přerušení a podvázání chámovodů (vazektomie)
Možnosti prevence neplodnosti při onkologické léčbě

Možnosti prevence neplodnosti při onkologické léčbě

Reakce na diagnózu onkologického onemocnění jsou různé. Strach, stres, nejistota, zmatek, smutek. Málokdo má v takové chvíli sílu plánovat, co nastane, až svou nemoc šťastně překoná. Nicméně i to je velmi důležité, zvláště v případě, kdy mají léčbu podstoupit mladí lidé, kteří mají založení rodiny teprve před sebou. Poruchy plodnosti jsou totiž jedním z nejčastějších dlouhodobých nežádoucích účinků onkologické léčby.

Číst více
Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Moderní doba, která nám všemožnými způsoby ulehčuje život, přináší do našeho světa i mnohé nástrahy, z nichž některé narušují přirozený koloběh věcí. Jedním z těchto projevů může být skutečnost, že čím dál více párů není schopno počít potomka přirozenou cestou a musí vyhledat pomoc lékařů.

Číst více
Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Rozmnožovací soustava je velice složitý systém, který je propojen s celým lidským organismem, a proto může být ovlivněn nemalou řadou faktorů. Mnoho z nich s sebou přináší moderní doba, čímž nechtěně snižuje schopnost mnoha párů přirozeně počít potomka. Na vině je jak nezdravý životní styl, tak odsouvání mateřství do pozdějšího věku a vysoká míra stresu, které je každý z nás denně vystaven. K těmto běžným vlivům pak přistupují různé nemoci, včetně těch nádorových či autoimunitních, které mohou přímo či nepřímo zasahovat do funkčnosti reprodukčního aparátu.

Číst více