#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Někdy lze neplodnosti předejít. Jako v případě pánevní nemoci
Někdy lze neplodnosti předejít. Jako v případě pánevní nemoci
calendar 24. 2. 2014

Někdy lze neplodnosti předejít. Jako v případě pánevní nemoci

Jednou z možných příčin neplodnosti může být onemocnění nazývané pánevní zánětlivá nemoc. Jde o chorobu postihující ženské rozmnožovací orgány, tedy dělohu, vaječníky a vejcovody. Při včasné diagnóze a léčbě je však tento mnohdy skrytý problém řešitelný.

Jednou z možných příčin neplodnosti může být onemocnění nazývané pánevní zánětlivá nemoc. Jde o chorobu postihující ženské rozmnožovací orgány, tedy dělohu, vaječníky a vejcovody. Při včasné diagnóze a léčbě je však tento mnohdy skrytý problém řešitelný. 

(Ne)bezpečný sex

Pánevní zánětlivá nemoc je způsobena bakteriální infekcí, která se do reprodukčních orgánů dostává přes pochvu. Nejčastějšími viníky jsou chlamydie a bakterie způsobující onemocnění známé jako kapavka. Ty se mohou přenést při pohlavním styku z nakaženého sexuálního partnera. Nicméně infekce může být zanesena do organismu například i při invazivních výkonech (interrupce, kyretáž, operace v oblasti pánve). Jaké faktory mohou vzniku pánevní zánětlivé nemoci nahrávat? Jsou to

  • sexuální aktivita,
  • věk ženy (je-li mladší 25 let, čípek ještě není plně vyvinut),
  • vyšší počet sexuálních partnerů,
  • nechráněný pohlavní styk,
  • časté vyplachování pochvy,
  • nitroděložní tělísko.

Důležitost včasné léčby

Trvalým následkům vzniklým po onemocnění se dá nejlépe předcházet rychlou a řádnou terapií. Problémem se v tomto případě stává právě včasná detekce onemocnění, jelikož příznaky jsou často velmi špatně pozorovatelné. Až 60 % žen vůbec neví o tom, že onemocnělo pánevní zánětlivou nemocí. Pokud se příznaky objeví, může se jednat o

  • bolesti v podbřišku,
  • neobvyklý poševní výtok (často žlutý nebo zelený),
  • bolest v průběhu pohlavního styku,
  • pálení při močení,
  • nepravidelné menstruační krvácení.

Léčbou se obvykle rozumí aplikace antibiotik. V případě nutnosti jejich podávání do žíly může být nutná hospitalizace. Chirurgie přichází na řadu pouze v případě komplikací.

Těhotenství v ohrožení

Nechá-li se pánevní zánětlivá nemoc bez léčby, může to vést k dlouhodobým zdravotním obtížím. Některé z komplikací mohou pak být i život ohrožující.

  1. Absces. Jedná se o dutinu vyplněnou hnisem, která může vzniknout ve vaječníku, vejcovodu či v pánvi a musí být okamžitě léčena. Někdy problém vyžaduje i chirurgické odstranění.
  2. Chronická pánevní bolest. Po zánětu v pánvi vznikají jizvy, které občas tlačí na orgány a způsobují jejich deformace. Dokonce mohou zapříčinit přilepení jednotlivých orgánů k sobě, což může vést k chronické bolesti.
  3. Mimoděložní těhotenství. Jizvy vznikající v oblasti vejcovodů mohou bránit vajíčku v cestě, a proto je pánevní zánětlivá nemoc rizikovým faktorem pro vznik mimoděložního těhotenství. Embryo se při něm uhnízdí jinde než v děloze, což je stav, který může ohrozit i život ženy.
  4. Neplodnost. Jde o komplikaci, která postihuje až 15 % infikovaných žen. Jizvení může bránit správné ovulaci či transportu vajíčka a vést tak k trvalé neplodnosti.
  5. Ohrožení plodu. Nákaza pánevní zánětlivou nemocí během těhotenství může dokonce ohrozit plod a vést až k potratu, k porození mrtvého miminka, předčasnému porodu či k nízké porodní váze dítěte.

Jedničkou je prevence

Riziko nákazy touto nebezpečnou chorobou můžete snížit dodržováním jednoduchých pravidel:

  • Při pohlavním styku používejte bariérovou ochranu – kondom.
  • Omezte počet svých sexuálních partnerů.
  • Ujistěte se, že vy i váš partner jste pravidelně testováni na sexuálně přenosné choroby.

(boba)

Zdroj: www.womens-health.co.uk

Možnosti prevence neplodnosti při onkologické léčbě

Možnosti prevence neplodnosti při onkologické léčbě

Reakce na diagnózu onkologického onemocnění jsou různé. Strach, stres, nejistota, zmatek, smutek. Málokdo má v takové chvíli sílu plánovat, co nastane, až svou nemoc šťastně překoná. Nicméně i to je velmi důležité, zvláště v případě, kdy mají léčbu podstoupit mladí lidé, kteří mají založení rodiny teprve před sebou. Poruchy plodnosti jsou totiž jedním z nejčastějších dlouhodobých nežádoucích účinků onkologické léčby.

Číst více
Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Moderní doba, která nám všemožnými způsoby ulehčuje život, přináší do našeho světa i mnohé nástrahy, z nichž některé narušují přirozený koloběh věcí. Jedním z těchto projevů může být skutečnost, že čím dál více párů není schopno počít potomka přirozenou cestou a musí vyhledat pomoc lékařů.

Číst více
Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Rozmnožovací soustava je velice složitý systém, který je propojen s celým lidským organismem, a proto může být ovlivněn nemalou řadou faktorů. Mnoho z nich s sebou přináší moderní doba, čímž nechtěně snižuje schopnost mnoha párů přirozeně počít potomka. Na vině je jak nezdravý životní styl, tak odsouvání mateřství do pozdějšího věku a vysoká míra stresu, které je každý z nás denně vystaven. K těmto běžným vlivům pak přistupují různé nemoci, včetně těch nádorových či autoimunitních, které mohou přímo či nepřímo zasahovat do funkčnosti reprodukčního aparátu.

Číst více