2. 12. 2009
Kdy je na miminko opravdu už pozdě?
Ženská plodnost je ovlivněna mnohými faktory a není výjimkou, že se nepříznivých okolností sejde hned několik najednou a žena ne a ne otěhotnět. Jak moc důležitou roli hrají odžitá léta ve spojení s touhou po miminku?
Ženská plodnost je ovlivněna mnohými faktory a není výjimkou, že se nepříznivých okolností sejde hned několik najednou a žena ne a ne otěhotnět. Přestože se pak obvykle ihned vrhá do víru nejrůznějších vyšetření, která po příčině neplodnosti pátrají, může být na vině skutečnost zcela přirozená – pokročilý věk. Jak moc důležitou roli hrají odžitá léta ve spojení s touhou po miminku?
Miminko nejsnadněji do třiceti
Podle vědeckých studií plodnost ženy skutečně s věkem klesá. Začátek je sice poměrně plíživý, nicméně léta hrají svou roli už krátce po třicítce. Čím je pak žena starší, pravděpodobnost otěhotnění je menší. Pro lepší porozumění – 7 % párů je neplodných při věku nad třicet let, po čtyřicítce se ale toto procento zvyšuje až na 33 %.
Vajíčka – hodně na začátku, poskrovnu na konci
Ačkoliv se holčičky rodí přibližně s milionem vajíček v každém z vaječníků, do první menstruace se jejich počet sníží zhruba na 400 tisíc. Během života jich ale dozraje pouze okolo čtyř set, s každou menstruací o jedno z tohoto počtu žena nenávratně přichází.
Když je vejce příliš staré
Kromě počtu se s věkem snižuje i kvalita vajíček a s ní i jejich připravenost k oplodnění. Aby bylo vejce schopné kontaktu se spermií a vývoje v embryo, potřebuje správný tvar, chromozomální výbavu, zkrátka musí být "zdravé". Je dokázáno, že ženy kolem dvaceti mají v průměru kvalitnější vajíčka než čtyřicátnice. Tato skutečnost může vést k neplodnosti, opakovaným potratům, neúspěšné fertilizaci in vitro (oplodnění "ve zkumavce") či inseminaci in utero (oplodnění přímo v děloze), ale také k narození miminka se změnou v chromozomální výbavě, jako je např. Downův syndrom.
Pokud máte obavy, že nemůžete otěhotnět právě z důvodu pokročilejšího věku, neváhejte navštívit odborníka. Ten může pomoci například hormonální stimulací vašich vaječníků, které pak budou produkovat více zralých vajíček najednou. Tím šance na početí o něco vzroste. Další možností je pak fertilizace in vitro. Rozhodně není nutné hned všechno vzdávat, vždyť v tolika případech se lékařům ošálit přírodu skutečně podařilo!
(veri)
Zdroj: www.sharedjourney.com