#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Kdy je možné je podstoupit umělé oplodnění?
Kdy je možné je podstoupit umělé oplodnění?
calendar 20. 12. 2007

Kdy je možné je podstoupit umělé oplodnění?

Věk ženy je pro otěhotnění velmi důležitým faktorem. Ovlivňuje především množství vajíček a jejich kvalitu. Vysoký věk je spojený s poruchami plodnosti. <br>

Věk ženy je pro otěhotnění velmi důležitým faktorem. Ovlivňuje především množství vajíček a jejich kvalitu. Vysoký věk spojený s poruchami plodnosti je dobře známým lékařským problémem a v dnešní době zvlášť aktuálním tématem.

Optimální plodnost

Studie, které se zabývaly souvislostmi mezi věkem ženy a její plodností, jednoznačně prokázaly, že schopnost ženy spontánně otěhotnět se s věkem snižuje. Mírný pokles nastává zhruba po 30 letech věku a do 37. roku je trend snižování plodnosti spíše pozvolný. Avšak již kolem 40. roku se plodnost velmi výrazně zhoršuje. Jestliže kolem třicítky je asi 7 % párů neplodných, u čtyřicetiletých je to už asi 33 % párů.

Kvalita a kvantita

S přibývajícím věkem ženy klesá ve vaječnících množství vajíček schopných oplození. Před začátkem menstruace je jejich počet asi 400 000 a postupně ubývají – nejen při každém menstruačním cyklu, ale také přirozeným zánikem. Žena před menopauzou má ve svých vaječnících už jen několik set vajíček. S dalšími léty ženy se mění i kvalita vajíček. Vajíčka ztrácejí přirozenou schopnost být oplozena a vytvořit zdravé embryo (zárodek). Proto se u starších žen vyskytuje větší množství genetických poruch plodu, je také zvýšené riziko potratů, a dokonce selhávají metody asistované reprodukce (IVF).

Limity pro IVF

Někdy se neplodné páry rozhodnou pro oplození pomocí IVF. Tato metoda však starším ženám nezaručuje, že skutečně otěhotní. Některá pracoviště stanovují limity pro provedení IVF mezi 42. a 45. rokem, pro IVF s vajíčkem od dárkyně je to 50 let. Navíc v České republice jsou hrazeny výkony IVF z prostředků veřejného zdravotnictví pouze ženám do 39 let.

Věk muže není pro otěhotnění tolik rozhodující, neboť mužské spermie se neustále tvoří. Ženská vajíčka však během života už nevznikají. Při plánovaní rodičovství je tedy třeba počítat s riziky, která vyšší věk ženy přináší, a potíže s poruchami plodnosti pak svěřit do rukou odborníků.

(nes)

Zdroj: Advanced Fertility Center of Chicago

Mužská neplodnost a možnosti její prevence

Mužská neplodnost a možnosti její prevence

O problémech s početím se z logického důvodu více hovoří ve vztahu k ženám, odborné studie však ukazují, že i mužský faktor se na neplodnosti párů podílí nezanedbatelnou měrou. Proto se nabízí otázka, zda by tuto skutečnost neměli vzít v potaz muži, kteří plánují v budoucnosti založit rodinu, a zda by se neměli začít o své reprodukční zdraví více zajímat.

Číst více
Možnosti prevence neplodnosti při onkologické léčbě

Možnosti prevence neplodnosti při onkologické léčbě

Reakce na diagnózu onkologického onemocnění jsou různé. Strach, stres, nejistota, zmatek, smutek. Málokdo má v takové chvíli sílu plánovat, co nastane, až svou nemoc šťastně překoná. Nicméně i to je velmi důležité, zvláště v případě, kdy mají léčbu podstoupit mladí lidé, kteří mají založení rodiny teprve před sebou. Poruchy plodnosti jsou totiž jedním z nejčastějších dlouhodobých nežádoucích účinků onkologické léčby.

Číst více
Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Moderní doba, která nám všemožnými způsoby ulehčuje život, přináší do našeho světa i mnohé nástrahy, z nichž některé narušují přirozený koloběh věcí. Jedním z těchto projevů může být skutečnost, že čím dál více párů není schopno počít potomka přirozenou cestou a musí vyhledat pomoc lékařů.

Číst více