17. 7. 2014
Jaký typ léčby neplodnosti je pro vás nejvhodnější?
V celosvětovém měřítku je dnes na světě přes 3 miliony dětí, které se narodily pomocí IVF. Ale i ostatní metody léčby neplodnosti jsou úspěšné: 50 procent párů se dočká vysněného potomka.
V celosvětovém měřítku je dnes na světě přes 3 miliony dětí, které se narodily pomocí IVF. Ale i ostatní metody léčby neplodnosti jsou úspěšné: 50 procent párů se dočká vysněného potomka.
Neplodnost má celou řadu příčin a právě podle nich by se měl řídit výběr terapie individuálně u každého páru.
Správné načasování
Někdy stačí pouhé správné načasování pohlavního styku, a to zejména u žen majících nepravidelný cyklus. Vystihnutí momentu ovulace, tedy uvolnění vajíčka, je pro otěhotnění stěžejní. Nejspolehlivější metodou určení ovulace je pomocí běžně dostupných ovulačních testů. Ty vám také prokážou, zda vůbec k ovulaci dochází.
Léky při potížích s ovulací
Pokud se ovulace nedostavuje tak, jak má, lékař nejdříve předepíše léky. Jsou k dispozici jak léčiva užívající se ústy, tak injekčně podávaná hormonální léčba.
Chirurgické metody
Chirurgie přichází na řadu v případě neprůchodných vejcovodů. K tomu může docházet z různých příčin, např. jako následek některých onemocnění, jako je endometrióza, po proběhlé infekci v minulosti či v důsledku předchozích operačních zákroků.
Když se mluví o IUI
IUI znamená intrauterinní inseminaci a je častým a oblíbeným řešením. Jedná se o zavedení spermatu do ženiny dělohy v okamžiku ovulace. Výhodou je nižší zátěž pro ženin organismus než u klasického umělého oplodnění a finanční dostupnost. Ovšem pravděpodobnost otěhotnění je také nižší. Obměnou, zejména u mužského typu neplodnosti, je použití dárcovského spermatu. Pak si je však nutno uvědomit, že ženin partner nebude biologickým otcem dítěte.
Klasické umělé oplodnění neboli IVF
IVF odstraňuje všechny bariéry mezi spermatem a vajíčkem, splynutí obou probíhá přímo v laboratoři a do ženiny dělohy je vráceno až samo embryo. V případě špatné kvality spermií je možné dokonce aplikovat spermii přímo do vajíčka. Většina IVF dnes probíhá právě touto metodou. A tak, jako existují dárci spermií, existují i dárkyně vajíček. Rovněž je možné použít rovnou celé dárcovské embryo, zpravidla od jiného páru, jenž také podstupuje IVF oplodnění a nějaká embrya mu doslova „zbydou“. Boomem v IVF technice je po splynutí vajíčka se spermií udržení embrya v laboratoři po dobu 5 dní a až poté jej aplikovat do dělohy, čímž je lépe odhadnutelná jeho schopnost přežití.
Náhradní mateřství
Hojně z etického hlediska diskutovanou možností je situace, kdy ženy, jež mají problémy s donošením, aplikují embryo do dělohy náhradní maminky.
Metod umělého oplodnění je tedy celá řada, je důležité všechny možnosti řádně prodiskutovat s odborníky a vybrat to správné řešení právě pro vás.
(bak)
Nivin Todd: Jaký typ léčby neplodnosti je pro vás ten správný, 2014 (www.webmd.com)