#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Jak rozpoznat mimoděložní těhotenství
Jak rozpoznat mimoděložní těhotenství
calendar 10. 7. 2013

Jak rozpoznat mimoděložní těhotenství

Pokud se oplozené vajíčko neusadí tam, kde má, tedy v děloze, jedná se o tzv. mimoděložní těhotenství. Nejčastějším „nesprávným“ místem jeho usídlení je vejcovod. Zde ale není vhodné prostředí pro jeho další vývoj.

Pokud se oplozené vajíčko neusadí tam, kde má, tedy v děloze, jedná se o tzv. mimoděložní těhotenství. Nejčastějším "nesprávným" místem jeho usídlení je vejcovod. Zde ale není vhodné prostředí pro jeho další vývoj. Takové těhotenství může skončit v podstatě ještě dříve, než začalo, a vy ani nemusíte vědět, že jste byla těhotná. Některé však mohou nějakou dobu vydržet a růst v úzkém vejcovodu, který je tak napínán, a vy můžete začít pociťovat obtíže.

Příznaky mimoděložního těhotenství

Obtíže zpravidla přicházejí kolem 5.–8. týdne od poslední menstruace. Nejčastější potíže jsou:

  • Bolest břicha či podbřišku. Ta může mít různý charakter (křečovitá, bodavá), intenzitu i trvání. Může být stálá anebo se může objevovat a zase se ztrácet. Typická je její lokalizace – bolest je cítit jen na jedné straně.
  • Bolesti při močení či defekaci.
  • Vaginální krvácení. Objevuje se téměř u poloviny žen a obvykle se liší od klasického menstruačního krvácení. Může být slabší či silnější. Krvácení může být tmavší.
  • Vnitřní krvácení. Tato komplikace, ačkoli není vidět, může být velmi závažná. Krvácení může být jen mírné z poškozených cév vejcovodu. Může však být důsledkem ruptury vejcovodu, což může mít fatální následky. V takovém případě dochází k masivnímu vnitřnímu krvácení doprovázenému následujícími příznaky:
    • bledostí;
    • bolestí vystřelující do ramen a krku;
    • zrychleným tepem;
    • náhle vzniklou a horšící se bolestí v bedrech, kříži a pánevní oblasti;
    • ztrátě vědomí a rozvoji šoku.

Některé příznaky, obzvláště bolesti v podbřišku a vaginální krvácení, se někdy vyskytují i během normálního těhotenství. Zároveň některé výše jmenované obtíže mohou být přítomny u jiných zdravotních problémů, např. zánětu slepého střeva, infekci močových cest, zánětu vaječníku, potratu a dalších. V takovém případě je samozřejmě prvním vodítkem pozitivní těhotenský test, který může vyloučit například různé záněty způsobené sexuálně přenosnými infekcemi, jelikož ty se v těhotenství vyskytují poměrně vzácně.

Diagnostika u lékaře

  • Vyšetření břicha pohmatem – poskytuje lékaři přehled o bolestivosti, přítomné rezistenci a dalších příznacích.
  • Vaginální ultrazvukové vyšetření – je zlatým standardem v diagnostice mimoděložního těhotenství. Dokáže zachytit 87–99 % mimoděložních těhotenství. Přímým důkazem je průkaz gestačního váčku se srdíčkem uvnitř vejcovodu.
  • Hladina beta podjednotky lidského choriového gonadotropinu (β-hCG) – β-hCG se využívá také v těhotenských testech, avšak při měření laboratorními metodami z krve lze stanovit jeho hladina a zároveň je možné sledovat její dynamiku.
  • Probatorní kyretáž – toto už o něco invazivnější vyšetření slouží k odlišení mimoděložního těhotenství a neprosperujícího děložního těhotenství.
  • Diagnostická laparoskopie – k té se přistupuje pouze v případě, že předchozí vyšetření neukážou mimoděložní těhotenství a hladina β-hCG stále stoupá. V případě, že se těhotenství najde, přistupují lékaři rovnou k jeho odstranění.

(boba)

Zdroje:
tehotenstvipriznaky.cz
www.patient.co.uk

Mužská neplodnost a možnosti její prevence

Mužská neplodnost a možnosti její prevence

O problémech s početím se z logického důvodu více hovoří ve vztahu k ženám, odborné studie však ukazují, že i mužský faktor se na neplodnosti párů podílí nezanedbatelnou měrou. Proto se nabízí otázka, zda by tuto skutečnost neměli vzít v potaz muži, kteří plánují v budoucnosti založit rodinu, a zda by se neměli začít o své reprodukční zdraví více zajímat.

Číst více
Možnosti prevence neplodnosti při onkologické léčbě

Možnosti prevence neplodnosti při onkologické léčbě

Reakce na diagnózu onkologického onemocnění jsou různé. Strach, stres, nejistota, zmatek, smutek. Málokdo má v takové chvíli sílu plánovat, co nastane, až svou nemoc šťastně překoná. Nicméně i to je velmi důležité, zvláště v případě, kdy mají léčbu podstoupit mladí lidé, kteří mají založení rodiny teprve před sebou. Poruchy plodnosti jsou totiž jedním z nejčastějších dlouhodobých nežádoucích účinků onkologické léčby.

Číst více
Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Moderní doba, která nám všemožnými způsoby ulehčuje život, přináší do našeho světa i mnohé nástrahy, z nichž některé narušují přirozený koloběh věcí. Jedním z těchto projevů může být skutečnost, že čím dál více párů není schopno počít potomka přirozenou cestou a musí vyhledat pomoc lékařů.

Číst více