#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Jak probíhá oplození v reprodukčním centru (II. část)
 Jak probíhá oplození v reprodukčním centru (II. část)
calendar 18. 2. 2008

Jak probíhá oplození v reprodukčním centru (II. část)

Proces oplodnění vajíček  probíhá v embryologické laboratoři. Získaná vajíčka jsou umístěna do zkumavek se speciálním médiem a následně oplozována přidáním spermií partnera nebo dárce.

Proces oplodnění vajíček (fertilizace) probíhá v embryologické laboratoři. Získaná vajíčka jsou umístěna do zkumavek se speciálním médiem a následně oplozována přidáním zpracovaných spermií partnera nebo dárce. Pokud je v ejakulátu muže dostatečné množství kvalitních spermií, probíhá tzv. klasická IVF metoda. Vajíčka jsou kultivována společně se spermiemi a jsou kontrolována, zda u nich dochází k samovolnému oplození ve zkumavce.

Alternativní možnosti

Pokud je vyšetření mužského spermatu (spermiogram) nepříznivé nebo nedostačující, nemohlo by takto k oplození vůbec dojít. V takových případech se používají jiné metody asistované reprodukce, kdy se v laboratoři vpravuje jediná spermie přímo do vajíčka. Jde o tzv. ICSI metodu (intracytoplasmatickou injekci spermií). Technika užívá speciální přístroj (mikromanipulátor), kterým se spermie nasaje do tenké trubičky. Tato kapilára je pak zavedena do vajíčka přes jeho obal a spermie se dopraví dovnitř. Jde o náročnou metodu, která pomáhá hlavně u těžších poruch plodnosti muže.

Snadná cesta k vajíčku

Dalším typem oplození je využití možnosti IUI (intrauterinní inseminace). Podstatou metody je usnadnění cesty spermií k vajíčku tím, že se odebrané sperma vstříkne v době ovulace přímo do dělohy. Pro ženu nepřináší tato technika prakticky žádná rizika. Jde o bezbolestný zákrok, kdy zavedení katétru ani aplikaci spermií žena vůbec necítí. Předpokladem pro realizaci tohoto postupu je zachovalá průchodnost vejcovodů. Proto musí být žena nejprve důkladně vyšetřena. Jestliže má žena spontánní ovulaci, je možné zkusit IUI nejprve bez léků. Při neúspěchu musí žena užívat hormonální přípravky k vyvolání ovulace.

Oplození lidských vajíček představuje velmi náročnou část celého léčebného programu. Přesto se díky rozvoji metod asistované reprodukce a zkušenostem lékařů rodí po mimotělním oplodnění stále více dětí.

(nes)

Možnosti prevence neplodnosti při onkologické léčbě

Možnosti prevence neplodnosti při onkologické léčbě

Reakce na diagnózu onkologického onemocnění jsou různé. Strach, stres, nejistota, zmatek, smutek. Málokdo má v takové chvíli sílu plánovat, co nastane, až svou nemoc šťastně překoná. Nicméně i to je velmi důležité, zvláště v případě, kdy mají léčbu podstoupit mladí lidé, kteří mají založení rodiny teprve před sebou. Poruchy plodnosti jsou totiž jedním z nejčastějších dlouhodobých nežádoucích účinků onkologické léčby.

Číst více
Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Moderní doba, která nám všemožnými způsoby ulehčuje život, přináší do našeho světa i mnohé nástrahy, z nichž některé narušují přirozený koloběh věcí. Jedním z těchto projevů může být skutečnost, že čím dál více párů není schopno počít potomka přirozenou cestou a musí vyhledat pomoc lékařů.

Číst více
Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Rozmnožovací soustava je velice složitý systém, který je propojen s celým lidským organismem, a proto může být ovlivněn nemalou řadou faktorů. Mnoho z nich s sebou přináší moderní doba, čímž nechtěně snižuje schopnost mnoha párů přirozeně počít potomka. Na vině je jak nezdravý životní styl, tak odsouvání mateřství do pozdějšího věku a vysoká míra stresu, které je každý z nás denně vystaven. K těmto běžným vlivům pak přistupují různé nemoci, včetně těch nádorových či autoimunitních, které mohou přímo či nepřímo zasahovat do funkčnosti reprodukčního aparátu.

Číst více