#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Genetické vyšetření embryí před umělým oplodněním není samozřejmostí
Genetické vyšetření embryí před umělým oplodněním není samozřejmostí
calendar 15. 2. 2013

Genetické vyšetření embryí před umělým oplodněním není samozřejmostí

Preimplantační genetické vyšetření se provádí při metodách asistované reprodukce (IVF) před přenosem embryí do dělohy matky.

Preimplantační genetické vyšetření se provádí při metodách asistované reprodukce (IVF) před přenosem embryí do dělohy matky. Toto testování ale neprobíhá automaticky při každém umělém oplodnění. Cílem je zachytit určité genetické abnormality a mutace (jako je např. cystická fibróza) nebo zjistit, zda je počet chromozomů v normě a zda se u embryí nevyskytují chromozomální vady.

Speciální diagnostika

První preimplantační genetické vyšetření bylo provedeno v roce 1990. Od té doby udělala tato metoda obrovský krok kupředu. Jak celý proces probíhá?

  • Pro toto genetické testování se většinou odebírají 1 až 2 buňky u asi osmibuněčného zárodku (tři dny po oplodnění).
  • Po narušení obalu embrya se pipetou nasají buňky (tento proces se nazývá biopsie embrya nebo biopsie blastomery).
  • Ke genetickému nebo chromozomálnímu vyšetření se používají specializované metody, přičemž vyšetření je hotové den po odebrání buněk z embrya.
  • Následuje přenos zdravých embryí do dělohy, zhruba čtvrtý nebo pátý den po oplození.

Pomoc pro budoucí rodiče 

Toto genetické vyšetření embryí pomáhá hlavně: 

  • párům, kde je výskyt vzácných dědičných onemocnění,
  • při výskytu chromozomálních translokací u párů, kde v minulosti opakovaně došlo k potratu,
  • ženám, které se pro asistovanou reprodukci rozhodly ve vyšším věku (nad 38 let),
  • při opakovaném selhání umělého oplodnění.

Rizika existují 

Preimplantační genetické vyšetření může být pro úspěch umělého oplodnění přínosem. Nemusí tomu tak být ale zákonitě vždy. Určitý problém představuje narušení embrya a odběr buněk ve třetím dni po oplození, z čehož se některé zárodky zotaví, zatímco jiné nikoliv. Indikaci k testům by proto měl vždy pečlivě podle konkrétního případu stanovit lékař reprodukčního centra ve spolupráci s klinickým genetikem.

(hak)

Zdroj: www.advancedfertility.com

Možnosti prevence neplodnosti při onkologické léčbě

Možnosti prevence neplodnosti při onkologické léčbě

Reakce na diagnózu onkologického onemocnění jsou různé. Strach, stres, nejistota, zmatek, smutek. Málokdo má v takové chvíli sílu plánovat, co nastane, až svou nemoc šťastně překoná. Nicméně i to je velmi důležité, zvláště v případě, kdy mají léčbu podstoupit mladí lidé, kteří mají založení rodiny teprve před sebou. Poruchy plodnosti jsou totiž jedním z nejčastějších dlouhodobých nežádoucích účinků onkologické léčby.

Číst více
Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Moderní doba, která nám všemožnými způsoby ulehčuje život, přináší do našeho světa i mnohé nástrahy, z nichž některé narušují přirozený koloběh věcí. Jedním z těchto projevů může být skutečnost, že čím dál více párů není schopno počít potomka přirozenou cestou a musí vyhledat pomoc lékařů.

Číst více
Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Rozmnožovací soustava je velice složitý systém, který je propojen s celým lidským organismem, a proto může být ovlivněn nemalou řadou faktorů. Mnoho z nich s sebou přináší moderní doba, čímž nechtěně snižuje schopnost mnoha párů přirozeně počít potomka. Na vině je jak nezdravý životní styl, tak odsouvání mateřství do pozdějšího věku a vysoká míra stresu, které je každý z nás denně vystaven. K těmto běžným vlivům pak přistupují různé nemoci, včetně těch nádorových či autoimunitních, které mohou přímo či nepřímo zasahovat do funkčnosti reprodukčního aparátu.

Číst více