#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Devět otázek, na které byste se ohledně umělého oplodnění měla zeptat
Devět otázek, na které byste se ohledně umělého oplodnění měla zeptat
calendar 20. 9. 2010

Devět otázek, na které byste se ohledně umělého oplodnění měla zeptat

Komunikace s lékařem by měla být pro každou ženu, která má problémy s otěhotněním, velmi důležitá. Jedině položením správných otázek můžete získat ty správné odpovědi.

Komunikace s lékařem by měla být pro každou ženu, která má problémy s otěhotněním, velmi důležitá. Jedině položením správných otázek můžete získat ty správné odpovědi. 

Nezapomeňte na lékařské zprávy

Jakmile si vyberete svého lékaře, ujistěte se, že si k němu s sebou vezmete všechny své záznamy o léčbě neplodnosti, které jste v minulosti získala. Vhodné také je, abyste s sebou měla evidenci svého menstruačního cyklu a bazální graf tělesné teploty. A na co všechno se lékaře zeptat? Zkuste si zapamatovat následující otázky, které lékaři položíte:

  • Jaká je moje diagnóza – a je tento stav v rozporu s plodností? Má problém můj partner, nebo já? Budou se tyto podmínky časem zlepšovat, nebo zůstanou konstantní?
  • Je-li důvod mé neplodnosti nejasný, jaké diagnostické testy mi doporučujete? Jaká je pravděpodobnost, že tyto testy odhalí příčinu? Jaká jsou rizika spojená s těmito testy? Potřebuje další testy i partner?
  • Jaký typ léčby byste nám doporučil jako první? Znamená to i operaci, léky nebo obojí? Jaká jsou rizika léčby?
  • Jaké jsou úspěchy vašeho ústavu, kliniky, oddělení? Není na škodu mít více informací a srovnávat.
  • Jaké metody léčby máte k dispozici a jaká jsou rizika a míra úspěšnosti?
  • Existují nějaké úpravy životního stylu, které by mohly pomoci ke zvýšení šancí na otěhotnění?
  • Pokud je to pro vás přijatelné, zeptejte se i na možnost dárcovství vajíčka nebo spermie.
  • Jaká je moje prognóza, jaká pravděpodobnost léčby neplodnosti? I když vám lékař nemůže dát zcela přesnou odpověď, s přihlédnutím k osobnímu zdravotnímu stavu, věku a předchozím zkušenostem může přibližně odhadnout, zda budete ve svých šancích pod průměrem, nebo nad průměrem.
  • Poslední otázka může směřovat k financím. Zdravotní pojišťovny v České republice hradí částečně 3 cykly mimotělního oplodnění, ale úhrada se nevztahuje na ICSI (zavedení spermie na určité místo ve vajíčku), AH (asistovaný hatching neboli narušení obalu embrya), mrazení zbylých embryí a prodlouženou kultivaci.

(aši)

Zdroj: www.medicinenet.com

Možnosti prevence neplodnosti při onkologické léčbě

Možnosti prevence neplodnosti při onkologické léčbě

Reakce na diagnózu onkologického onemocnění jsou různé. Strach, stres, nejistota, zmatek, smutek. Málokdo má v takové chvíli sílu plánovat, co nastane, až svou nemoc šťastně překoná. Nicméně i to je velmi důležité, zvláště v případě, kdy mají léčbu podstoupit mladí lidé, kteří mají založení rodiny teprve před sebou. Poruchy plodnosti jsou totiž jedním z nejčastějších dlouhodobých nežádoucích účinků onkologické léčby.

Číst více
Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Moderní doba, která nám všemožnými způsoby ulehčuje život, přináší do našeho světa i mnohé nástrahy, z nichž některé narušují přirozený koloběh věcí. Jedním z těchto projevů může být skutečnost, že čím dál více párů není schopno počít potomka přirozenou cestou a musí vyhledat pomoc lékařů.

Číst více
Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Rozmnožovací soustava je velice složitý systém, který je propojen s celým lidským organismem, a proto může být ovlivněn nemalou řadou faktorů. Mnoho z nich s sebou přináší moderní doba, čímž nechtěně snižuje schopnost mnoha párů přirozeně počít potomka. Na vině je jak nezdravý životní styl, tak odsouvání mateřství do pozdějšího věku a vysoká míra stresu, které je každý z nás denně vystaven. K těmto běžným vlivům pak přistupují různé nemoci, včetně těch nádorových či autoimunitních, které mohou přímo či nepřímo zasahovat do funkčnosti reprodukčního aparátu.

Číst více