#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Darování spermatu: co je třeba vědět
Darování spermatu: co je třeba vědět
calendar 3. 7. 2013

Darování spermatu: co je třeba vědět

O existenci možnosti darování spermatu je již v dnešní době většina populace informována. Proč přesně se však tato tekutina odevzdává, co se s ní dále děje či jaká jsou zdravotní rizika a podmínky dárcovství, v tom mnoho lidí stále tápe.

O existenci možnosti darování spermatu je již v dnešní době většina populace informována. Proč přesně se však tato tekutina odevzdává, co se s ní dále děje či jaká jsou zdravotní rizika a podmínky dárcovství, v tom mnoho lidí stále tápe.

Bez rizika 

Dárcovství spermatu je čistě dobrovolným rozhodnutím daného muže. Tekutina je určena k léčbě neplodnosti párů, u nichž ze zdravotních důvodů není jiná šance na těhotenství. Dle platné legislativy České republiky tento člověk vždy zůstává v anonymitě a dítě, rodiče ani on se nikdy vzájemnou identitu nedozví. Dobrovolný dárce se nemusí obávat žádných zdravotních rizik na rozdíl například od žen, které se rozhodnou odevzdat svá vajíčka.

Kdo může pomoci 

Ne každý dobrovolník je však uznán za vhodného dárce. Muž musí splňovat následující podmínky:

  • věk 18–40 let,
  • minimálně středoškolské vzdělání,
  • dobrý celkový zdravotní stav,
  • negativní výsledky vyšetření infekcí HIV, hepatitidy B a C, syfilis,
  • vyhovující kvalita a počet spermií,
  • absence genetických rizik včetně rozboru onemocnění v rodině,
  • platné zdravotní pojištění v České republice.

Dárce je před vlastním darováním spermií pečlivě vyšetřen. Kompletní procedura od první vstupní prohlídky po darování posledního spermatu trvá přibližně 3 měsíce. Jde o několik návštěv kliniky, kde se dárcovství uskutečňuje. Muž se zavazuje odevzdat určité množství spermií, pro které zpravidla stačí 2 až 3 odběry a které je možné zvládnout v uvedené 3měsíční lhůtě.

Co za to?

Kromě uspokojujícího pocitu z vykonaného dobrého skutku dárce samozřejmě nezůstane bez finanční kompenzace. Nejedná se však o odměnu v pravém slova smyslu, dárcovství je bezplatné. Muž má ale nárok na úhradu vynaložených výdajů spojených s touto akcí. Obvykle tato částka činí 10 000 Kč.

Dárcovství spermií je vždy potřeba dobře zvážit, a to jak z psychologického hlediska (Snesete pomyšlení, že máte někde ve světě potomky?), tak i z hlediska praktického včetně časové náročnosti, transportu apod.

(bak)

Zdroje:
Pokyny zveřejněné Nemocnicí Motol www.ivf-motol.cz pro úpravu na podmínky ČR
Dárcovství spermatu (definice, důvody, příprava, rizika), www.mayoclinic.com 06/2012

Možnosti prevence neplodnosti při onkologické léčbě

Možnosti prevence neplodnosti při onkologické léčbě

Reakce na diagnózu onkologického onemocnění jsou různé. Strach, stres, nejistota, zmatek, smutek. Málokdo má v takové chvíli sílu plánovat, co nastane, až svou nemoc šťastně překoná. Nicméně i to je velmi důležité, zvláště v případě, kdy mají léčbu podstoupit mladí lidé, kteří mají založení rodiny teprve před sebou. Poruchy plodnosti jsou totiž jedním z nejčastějších dlouhodobých nežádoucích účinků onkologické léčby.

Číst více
Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Moderní doba, která nám všemožnými způsoby ulehčuje život, přináší do našeho světa i mnohé nástrahy, z nichž některé narušují přirozený koloběh věcí. Jedním z těchto projevů může být skutečnost, že čím dál více párů není schopno počít potomka přirozenou cestou a musí vyhledat pomoc lékařů.

Číst více
Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Rozmnožovací soustava je velice složitý systém, který je propojen s celým lidským organismem, a proto může být ovlivněn nemalou řadou faktorů. Mnoho z nich s sebou přináší moderní doba, čímž nechtěně snižuje schopnost mnoha párů přirozeně počít potomka. Na vině je jak nezdravý životní styl, tak odsouvání mateřství do pozdějšího věku a vysoká míra stresu, které je každý z nás denně vystaven. K těmto běžným vlivům pak přistupují různé nemoci, včetně těch nádorových či autoimunitních, které mohou přímo či nepřímo zasahovat do funkčnosti reprodukčního aparátu.

Číst více