#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Další dítě v novém vztahu nemusí být pravidlem
Další dítě v novém vztahu nemusí být pravidlem
calendar 27. 3. 2010

Další dítě v novém vztahu nemusí být pravidlem

Vypadá to jednoduše. K dětem z minulého vztahu má přibýt bratříček či sestřička. Jenže někdy to tak snadné není… Stává se to poměrně často. Muž či žena mají dítě z předchozího manželství či vztahu a teď s novým partnerem plánují další. Všechno se zdá být v nejlepším pořádku.

Vypadá to jednoduše. K dětem z minulého vztahu má přibýt bratříček či sestřička. Jenže někdy to tak snadné není…

Předchozí dítě nezaručuje schopnost počít další

Stává se to poměrně často. Muž či žena mají dítě z předchozího manželství či vztahu a teď s novým partnerem plánují další. Všechno se zdá být v nejlepším pořádku. Slovo neplodnost žádného z nich nenapadne ani ve snu. Zdá se přece samozřejmé, že pokud už jedno či více dětí zplodili, ty další nemůžou být žádný problém. Jenomže skutečnost může být úplně jiná.

Poškozené spermie příčinou u muže

Realita je, že i tehdy, když žena či muž děti v předchozím vztahu s jiným partnerem měli, tentokrát se jim to s novým partnerem nemusí přirozenou cestou poštěstit. Příčin může být mnoho. Ze strany muže za neplodnost zodpovídá porucha spermií, kterou může způsobit poúrazový stav, infekce, nadmíra alkoholu či snad i nikotinu. Je namístě podstoupit specializovaná urologická a genetická vyšetření, která by u muže mohla příčinu neplodnosti odhalit.

Ani u ženy nemusí být vše v úplném pořádku

Ani u ženy nemusí být příčin zrovna málo. Vyšší věk při snaze mít další děti s novým partnerem situaci určitě nenahrává, ale není to jediný důvod. Porucha ovulace, endometrióza nebo poškození vejcovodů jsou těmi, které mohou vzniknout i poté, co již žena předtím porodila. Mezi nezanedbatelné příčiny toho, že nový pár nemůže počít dítě, patří imunologické důvody. V těle ženy, ale i muže se mohou vytvářet protilátky proti spermiím. Tyto protilátky spermie poškozují nebo znemožňují jejich pohyblivost.

Co s tím?

Samozřejmostí je vyšetření páru, který se o miminko snaží. To zahrnuje návštěvu gynekologa, genetika a možná i endokrinologa, který se specializuje na hormonální poruchy. Podle výsledků jednotlivých vyšetření je páru doporučen další postup, který jeho šanci na miminko zvýší.

(skl)

Možnosti prevence neplodnosti při onkologické léčbě

Možnosti prevence neplodnosti při onkologické léčbě

Reakce na diagnózu onkologického onemocnění jsou různé. Strach, stres, nejistota, zmatek, smutek. Málokdo má v takové chvíli sílu plánovat, co nastane, až svou nemoc šťastně překoná. Nicméně i to je velmi důležité, zvláště v případě, kdy mají léčbu podstoupit mladí lidé, kteří mají založení rodiny teprve před sebou. Poruchy plodnosti jsou totiž jedním z nejčastějších dlouhodobých nežádoucích účinků onkologické léčby.

Číst více
Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Moderní doba, která nám všemožnými způsoby ulehčuje život, přináší do našeho světa i mnohé nástrahy, z nichž některé narušují přirozený koloběh věcí. Jedním z těchto projevů může být skutečnost, že čím dál více párů není schopno počít potomka přirozenou cestou a musí vyhledat pomoc lékařů.

Číst více
Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Rozmnožovací soustava je velice složitý systém, který je propojen s celým lidským organismem, a proto může být ovlivněn nemalou řadou faktorů. Mnoho z nich s sebou přináší moderní doba, čímž nechtěně snižuje schopnost mnoha párů přirozeně počít potomka. Na vině je jak nezdravý životní styl, tak odsouvání mateřství do pozdějšího věku a vysoká míra stresu, které je každý z nás denně vystaven. K těmto běžným vlivům pak přistupují různé nemoci, včetně těch nádorových či autoimunitních, které mohou přímo či nepřímo zasahovat do funkčnosti reprodukčního aparátu.

Číst více