#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Co a kolik hradí pojišťovny při léčbě neplodnosti
Co a kolik hradí pojišťovny při léčbě neplodnosti
calendar 20. 7. 2015

Co a kolik hradí pojišťovny při léčbě neplodnosti

Rozhodli jste se zkusit otěhotnět umělou cestou, ale poslední krok, nad kterým váháte, je finanční stránka věci? Podívejte se, co vše proplatí vaše zdravotní pojišťovna.

Léčba neplodnosti postupuje vpřed mílovými kroky, ovšem moderní medicínské postupy samozřejmě něco stojí. Finanční náročnost pak může hrát důležitou roli při rozhodování páru, jaké léčebné možnosti nabízené odborníky zvolit. Ledacos však proplácí zdravotní pojišťovny, a proto je dobré znát svá práva na možnou úhradu.

Co říká zákon

Nárok na úhradu léčebných výloh spojených s léčbou neplodnosti upravuje přímo zákon o veřejném zdravotním pojištění. Podrobné informace najdeme konkrétně v paragrafu 15 odstavci 3 zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění.

  • Ten říká, že výkony asistované reprodukce jsou ženám hrazeny z veřejného zdravotního pojištění na základě doporučení jejich gynekologa, a to v následujících případech.
  • Pokud je ženě mezi 22 a 39 lety nebo i od 18 let, pokud je u ženy prokázána neprůchodnost obou vaječníků.
  • Zákon také stanovuje přesné množství léčiv, jež jsou zapotřebí k hormonální přípravě ženy.
  • Hrazeny jsou tři pokusy o umělé oplodnění nebo čtyři v případě, že bylo při prvních dvou pokusech do dělohy přeneseno pouze jedno embryo.

Doporučení gynekologa

Léčba metodami umělého oplodnění je ošetřujícím ženským lékařem navrhována tehdy, pokud selhaly možnosti chirurgické nebo farmakologické terapie. Pod chirurgickými výkony si můžeme představit např. laparoskopické zprůchodňování vaječníků či tzv. rýhování vaječníků. Farmakologická léčba pak znamená třeba užívání hormonů pro vyvolání ovulace. Všechny tyto výkony se nepočítají do metod umělého oplodnění a jsou hrazeny zdravotní pojišťovnou.

Je úhrada dostatečná?

V praxi to vypadá tak, že pojišťovny proplácejí plně jen výkony absolutně nezbytné pro provedení celého léčebného procesu, což představuje částku přibližně okolo 20 000 korun. Úspěšnosti v léčbě je dosahováno za použití dalších procedur a souboru léků, které si již ale hradí léčené páry ze svého. Hrubým odhadem lze říct, že doplácejí přibližně 10 000 korun. Ovšem při neúspěchu prvních tří pokusů partnerský pár hradí vše, tzn. 30 000 až 50 000 korun. Rovněž je-li žena starší 40 let, hradí si léčbu sama v plné výši.

Nehrazené výkony

Mezi nehrazené výkony patří zamrazování embryí, jejich skladování a přenos. Nadstandardem je i použití dvou vajíček při intracytoplazmatické injekci spermií (jde o přímou injekci jedné spermie do cytoplazmy zralého vajíčka ženy) a asistovaný hatching na dvě embrya. Asistovaný hatching si lze laicky představit jako narušení skořápky před zavedením embrya do dělohy. To se provádí, aby se embryo lépe uchytilo na děložní sliznici.

Jednotlivé kliniky asistované reprodukce se v cenách za služby liší, proto je dobré se před volbou ústavu pečlivě informovat. 

(bak)

Zdroj:
Zdravotní pojišťovny a úhrady, Úhrady léčby 2014

Možnosti prevence neplodnosti při onkologické léčbě

Možnosti prevence neplodnosti při onkologické léčbě

Reakce na diagnózu onkologického onemocnění jsou různé. Strach, stres, nejistota, zmatek, smutek. Málokdo má v takové chvíli sílu plánovat, co nastane, až svou nemoc šťastně překoná. Nicméně i to je velmi důležité, zvláště v případě, kdy mají léčbu podstoupit mladí lidé, kteří mají založení rodiny teprve před sebou. Poruchy plodnosti jsou totiž jedním z nejčastějších dlouhodobých nežádoucích účinků onkologické léčby.

Číst více
Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Moderní doba, která nám všemožnými způsoby ulehčuje život, přináší do našeho světa i mnohé nástrahy, z nichž některé narušují přirozený koloběh věcí. Jedním z těchto projevů může být skutečnost, že čím dál více párů není schopno počít potomka přirozenou cestou a musí vyhledat pomoc lékařů.

Číst více
Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Rozmnožovací soustava je velice složitý systém, který je propojen s celým lidským organismem, a proto může být ovlivněn nemalou řadou faktorů. Mnoho z nich s sebou přináší moderní doba, čímž nechtěně snižuje schopnost mnoha párů přirozeně počít potomka. Na vině je jak nezdravý životní styl, tak odsouvání mateřství do pozdějšího věku a vysoká míra stresu, které je každý z nás denně vystaven. K těmto běžným vlivům pak přistupují různé nemoci, včetně těch nádorových či autoimunitních, které mohou přímo či nepřímo zasahovat do funkčnosti reprodukčního aparátu.

Číst více