22. 4. 2015
Čekáte chlapečka? Obloukem se vyhněte ftalátům!
Americká studie poukázala na fakt, že vyšší nahromadění metabolitů ftalátů v moči matek souvisí s narušením normálního vývoje vnějších pohlavních znaků u novorozených chlapců. To může mít negativní vliv na jejich budoucí reprodukční schopnosti.
Ftaláty jsou všudypřítomné průmyslové chemické sloučeniny. Najdeme je v ovzduší, potravinách, pitné vodě i v nejrůznějších věcech denní potřeby. Patří mezi ně například látky, které se využívají jako rozpouštědla nebo při výrobě laků, nátěrů nebo kosmetických přípravků.
Varovné náznaky
Ftaláty jsou v současnosti pod drobnohledem, jelikož se množí důkazy, že by mohly být zodpovědné za celou škálu mužských reprodukčních poruch. U krysích samců bylo pozorováno, že tyto látky vedou k rozvoji tzv. ftalátového syndromu. Mezi jeho projevy patří:
- neúplný sestup varlat do šourku a jejich nižší hmotnost,
- menší penis,
- změny ve vývoji nadvarlat,
- zkrácení tzv. anogenitální vzdálenosti, což je vzdálenost mezi řitním otvorem a genitáliemi, která je u mnoha živočišných druhů včetně člověka přirozeně o 50 až 100 % delší u samců než u samic (jedná se o významný biologický ukazatel narušení vývoje mužského pohlavního traktu během kritického období nitroděložního vývoje).
Studie vlivu ftalátů na vývoj mužského pohlavního ústrojí během života v děloze již sice byly provedeny, zahrnovaly ale jen malý počet osob a neměly vhodné časování, např. s ohledem na vyšetření dětí. Jejich výsledky navíc byly rozporuplné.
Důkladný průzkum
Aktuální studie amerických vědců si dala za cíl zhodnotit, zda vystavení plodu během prvního trimestru těhotenství ftalátům může nepříznivě ovlivnit vývoj mužského pohlavního ústrojí. Studie probíhající v letech 2010 až 2012 celkem analyzovala 753 novorozenců. U zahrnutých žen byly v prvním trimestru těhotenství stanoveny hladiny metabolitů ftalátů z jejich moči. Děti byly krátce po narození vyšetřeny s ohledem na vývoj vnějších pohlavních znaků (měření anogenitální vzdálenosti a u chlapců i šířky penisu). Pomocí statistických metod byl hodnocen vztah naměřených hodnot s koncentrací metabolitů ftalátů v moči matek.
Potvrzeno!
Bylo zjištěno, že vyšší množství metabolitů ftalátů v moči rodiček souvisela se zkrácením anogenitální vzdálenosti u chlapců. Podobný vztah byl nalezen i v případě šířky penisu. U dívek nebyla tato souvislost prokázána.
Přestože má studie své limity (např. vyšetření pouze 1 vzorku moči), poukazuje na to, že i současné nízké hladiny ftalátů v okolním prostředí mohou nepříznivě ovlivňovat vývoj mužského pohlavního ústrojí.
(the)
Zdroj: Swan S. H., Sathyanarayana S., Barrett E. S., et al. First trimester phtalate exposure and anogenital distance in newborns. Hum Rep 2015. doi: 10.1093/humrep/deu363.