#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Během procesu umělého oplodnění pomůže psycholog
Během procesu umělého oplodnění pomůže psycholog
calendar 8. 10. 2010

Během procesu umělého oplodnění pomůže psycholog

Předtím než se pár rozhodne pro umělé oplodnění, prožívá obvykle mnoho zklamání. "Proč zrovna na nás příroda zapomněla?" "Proč zrovna my nemůžeme počít přirozenou cestou?"

Předtím než se pár rozhodne pro umělé oplodnění, prožívá obvykle mnoho zklamání. "Proč zrovna na nás příroda zapomněla?" "Proč zrovna my nemůžeme počít přirozenou cestou?" Takové a podobné otázky trápí většinu lidí, kteří mají problém s plodností. Samotná fertilizace in vitro (IVF) ale nebývá procházkou růžovou zahradou. Je to cesta emocionálně velmi náročná, která může přinést další stres.

Je to moje poslední šance?

Řada lidí podstupujících umělé oplodnění chápe tento proces jako poslední šanci mít své biologicky vlastní dítě, ačkoliv tomu tak vždy být nemusí. To je velmi stresující samo o sobě, zvláště pak, když k tomu přistoupí další faktory. Léčba je časově velmi náročná a zasahuje do všedních povinností, jako je studium nebo zaměstnání. Kromě času a financí vkládají partneři do celého procesu všechny své naděje. Když pak ve výsledku k otěhotnění nedojde, nastupuje další zklamání a někdy až pocit beznaděje. Dokonce i v případě početí mohou k původní euforii přibýt další obavy, a to z potratu nebo mimoděložního těhotenství.

Mluvte, mluvte, mluvte!

Chcete-li podstoupit náročný program IVF, je dobré se na to duševně předem připravit. Důležité je porozumění celému procesu, vědět, co všechno vás čeká. Ve svém očekávání buďte realističtí. Statistika je neoblomná a procenta úspěšnosti každého z cyklů skutečně platí. Dopředu si rozmyslete, kolik pokusů je pro vás maximem.

Mluvte s partnerem o případných možnostech, které mohou být aktuální až v budoucnu, jako například oplodnění spermiemi jiného dárce nebo adopce. Nenechávejte si své pocity a obavy pro sebe, partnerská komunikace je v tomto období skutečně důležitá. Nezapomínejte se bavit a relaxovat, snažte se co nejvíce uvolnit a oprostit se od stresu.

Nebojte se odborné pomoci

Pro partnery, kteří procházejí umělým oplodněním, existuje podpora v podobě psychologického poradenství. Není hanbou se k takové pomoci uchýlit. Je totiž známý fakt, že tělo a duše spolu spolupracují víc, než by se mohlo na první pohled zdát. A proto není vyloučeno, že psychická vyrovnanost a klid duše zvýší pravděpodobnost úspěchu.

(veri)

Zdroj: infertilityalabama.com

Možnosti prevence neplodnosti při onkologické léčbě

Možnosti prevence neplodnosti při onkologické léčbě

Reakce na diagnózu onkologického onemocnění jsou různé. Strach, stres, nejistota, zmatek, smutek. Málokdo má v takové chvíli sílu plánovat, co nastane, až svou nemoc šťastně překoná. Nicméně i to je velmi důležité, zvláště v případě, kdy mají léčbu podstoupit mladí lidé, kteří mají založení rodiny teprve před sebou. Poruchy plodnosti jsou totiž jedním z nejčastějších dlouhodobých nežádoucích účinků onkologické léčby.

Číst více
Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Moderní doba, která nám všemožnými způsoby ulehčuje život, přináší do našeho světa i mnohé nástrahy, z nichž některé narušují přirozený koloběh věcí. Jedním z těchto projevů může být skutečnost, že čím dál více párů není schopno počít potomka přirozenou cestou a musí vyhledat pomoc lékařů.

Číst více
Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Rozmnožovací soustava je velice složitý systém, který je propojen s celým lidským organismem, a proto může být ovlivněn nemalou řadou faktorů. Mnoho z nich s sebou přináší moderní doba, čímž nechtěně snižuje schopnost mnoha párů přirozeně počít potomka. Na vině je jak nezdravý životní styl, tak odsouvání mateřství do pozdějšího věku a vysoká míra stresu, které je každý z nás denně vystaven. K těmto běžným vlivům pak přistupují různé nemoci, včetně těch nádorových či autoimunitních, které mohou přímo či nepřímo zasahovat do funkčnosti reprodukčního aparátu.

Číst více