#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Konec anonymity pro dárce pohlavních buněk aneb Konec dárcovství v Čechách?
Konec anonymity pro dárce pohlavních buněk aneb Konec dárcovství v Čechách?
calendar 14. 4. 2015

Konec anonymity pro dárce pohlavních buněk aneb Konec dárcovství v Čechách?

V České republice zatím platí anonymita dárců, a to ať už se jedná o dárce spermií, či dárkyně vajíček. Některé evropské země jdou ale jinou cestou a my se k nim možná přidáme.

"Bez anonymity" rovná se "bez dárců"?

Přijetí novely zákona o specifických zdravotních službách by znamenalo konec anonymity dárců. Novela, se kterou však nynější vláda nesouhlasí, byla navržena šesti poslanci z různých politických stran. Mnozí specialisté z oboru asistované reprodukce se ale shodují na tom, že nový zákon by znamenal zároveň konec dárců v České republice. Stejný výsledek totiž nastal v zemích, ve kterých podobný zákon platí. Většina dárců si totiž v budoucnu nepřeje setkání s cizí osobou, která jim sdělí, že je jejich dítětem.

Podle nového zákona by kliniky musely všechny informace o dárci archivovat po dobu 80 let a na vyžádání matričního úřadu by musely veškeré informace vydat, a to včetně trvalého bydliště. A na tyto informace by jedinec, který vzešel z darovaných pohlavních buněk a dosáhl zletilosti, měl právo.

Proč prolomit anonymitu dárců?

Zákonodárci chtějí změnu v zákonu prosadit především z těchto důvodů:

  • Každý by měl mít právo znát identitu vlastních rodičů, i kdyby třeba jen kvůli zdravotnímu stavu.
  • Mělo by docházet spíše k podpoře přirozeného početí, a pokud je nutná asistovaná reprodukce, tak by mělo být podporováno především umělé oplodnění mezi partnery.

Proč anonymitu dárců zachovat?

Experti na asistovanou reprodukci s názory poslanců nesouhlasí a udávají tyto protiargumenty:

  • Lidé, kteří budou mít potíže s početím, budou za touto službou odjíždět do jiných zemí – Rumunska, Indie či Ukrajiny.
  • Do rodiny přibude další člen, což může mít pro rodinné vztahy katastrofální dopad.
  • Co se týče práva na informace o biologických rodičích – v populaci žije asi 5–8 % dětí, jejichž biologičtí rodiče jsou jiní, než je napsáno v matrice, a nejsou to důsledky asistované reprodukce.
  • Také dárce má určitá práva a v období, kdy mohou být informace odhaleny, již může mít svou vlastní rodinu a nové, „cizí“ dítě nemusí být zrovna pozitivní zprávou.

Je tedy zřejmé, že bychom se měli zamyslet nad tím, komu tedy vlastně chceme přijetím zákona pomoci a zdali se jedná skutečně o „pomoc“. Není asi překvapením, že specialisté na reprodukční medicínu jsou zásadně proti takovéto změně. Otázkou nyní zůstává, co na to řeknou poslanci.

(boba)

Zdroje:
zpravy.idnes.cz
zpravy.idnes.cz

Možnosti prevence neplodnosti při onkologické léčbě

Možnosti prevence neplodnosti při onkologické léčbě

Reakce na diagnózu onkologického onemocnění jsou různé. Strach, stres, nejistota, zmatek, smutek. Málokdo má v takové chvíli sílu plánovat, co nastane, až svou nemoc šťastně překoná. Nicméně i to je velmi důležité, zvláště v případě, kdy mají léčbu podstoupit mladí lidé, kteří mají založení rodiny teprve před sebou. Poruchy plodnosti jsou totiž jedním z nejčastějších dlouhodobých nežádoucích účinků onkologické léčby.

Číst více
Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Moderní doba, která nám všemožnými způsoby ulehčuje život, přináší do našeho světa i mnohé nástrahy, z nichž některé narušují přirozený koloběh věcí. Jedním z těchto projevů může být skutečnost, že čím dál více párů není schopno počít potomka přirozenou cestou a musí vyhledat pomoc lékařů.

Číst více
Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Rozmnožovací soustava je velice složitý systém, který je propojen s celým lidským organismem, a proto může být ovlivněn nemalou řadou faktorů. Mnoho z nich s sebou přináší moderní doba, čímž nechtěně snižuje schopnost mnoha párů přirozeně počít potomka. Na vině je jak nezdravý životní styl, tak odsouvání mateřství do pozdějšího věku a vysoká míra stresu, které je každý z nás denně vystaven. K těmto běžným vlivům pak přistupují různé nemoci, včetně těch nádorových či autoimunitních, které mohou přímo či nepřímo zasahovat do funkčnosti reprodukčního aparátu.

Číst více