#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Chcete otěhotnět? Začněte se opalovat!
Chcete otěhotnět? Začněte se opalovat!
calendar 18. 3. 2015

Chcete otěhotnět? Začněte se opalovat!

Pokud toužíte po miminku, vyrazte s partnerem co nejdříve na dovolenou za teplem! Nejenže si užijete společnou romantiku, ale zároveň pobytem na slunci zvýšíte svoji plodnost.

Vědci nedávno přišli se zajímavým zjištěním – některé páry zřejmě zbytečně utrácí za umělé oplodnění, a přitom by jim stačilo jen se více opalovat! Sluneční svit, který dopadá na naši pokožku, totiž zvyšuje hladinu vitamínu D. Ten má mnoho blahodárných účinků, mimo jiné též zvyšuje plodnost. A to u obou pohlaví!

Všemocné "déčko"

Nejdříve vědci zkoumali vliv slunečního záření na plodnost u zvířat. Samičky hlodavců, které trávily svůj život bez slunečního světla, byly méně plodné a v těhotenství je navíc čekalo více komplikací. U myších samců chovaných ve tmě klesla plodnost až o 73 %. Dále se výzkumníci zaměřili na člověka a zjistili následující:

  • Vitamín D opravdu působí na ženské pohlavní hormony, konkrétně zvyšuje hladinu hormonů progesteronu (o 13 %) a estrogenu (o 21 %). Tím „déčko“ reguluje menstruační cyklus a zvyšuje pravděpodobnost početí.
  • Kromě toho ženy v letních měsících ovulují častěji a jejich vajíčka mají větší šanci, že se v děloze úspěšně usadí.
  • Pobyt na slunci prospívá i budoucím tatínkům – vitamín D je totiž potřebný pro zdravý vývoj spermií.
  • „Déčko“ též zvyšuje hladiny mužského pohlavního hormonu testosteronu, čímž mimo jiné podporuje mužovo libido. Studie, která zkoumala množství testosteronu a vitamínu D u mužů v průběhu roku, zjistila, že v nejvyšší jsou hladiny obou látek v srpnu a naopak nejnižší těsně po zimě – v březnu.

Vitamín D může být prospěšný nejen pro budoucí rodiče, ale i pro jejich dítě. Jeho dostatečná hladina v těle snižuje riziko syndromu náhlého úmrtí a také působí pozitivně na duševní zdraví.

Blahodárné paprsky 

80 % vitamínu D vzniká během chemické reakce, která probíhá v kůži, když na ni dopadá UVB záření. Kromě toho můžeme tuto látku do svého těla dostat konzumací tučných ryb, vajec nebo jater. Stále ale platí, že všeho moc škodí – ačkoliv slunce vylepšuje naši plodnost mnoha různými způsoby, je zároveň důležité to s opalováním nepřehánět a nezvyšovat tak riziko vzniku rakoviny kůže.

(mak)

Zdroj: www.dailymail.co.uk

Možnosti prevence neplodnosti při onkologické léčbě

Možnosti prevence neplodnosti při onkologické léčbě

Reakce na diagnózu onkologického onemocnění jsou různé. Strach, stres, nejistota, zmatek, smutek. Málokdo má v takové chvíli sílu plánovat, co nastane, až svou nemoc šťastně překoná. Nicméně i to je velmi důležité, zvláště v případě, kdy mají léčbu podstoupit mladí lidé, kteří mají založení rodiny teprve před sebou. Poruchy plodnosti jsou totiž jedním z nejčastějších dlouhodobých nežádoucích účinků onkologické léčby.

Číst více
Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Moderní doba, která nám všemožnými způsoby ulehčuje život, přináší do našeho světa i mnohé nástrahy, z nichž některé narušují přirozený koloběh věcí. Jedním z těchto projevů může být skutečnost, že čím dál více párů není schopno počít potomka přirozenou cestou a musí vyhledat pomoc lékařů.

Číst více
Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Rozmnožovací soustava je velice složitý systém, který je propojen s celým lidským organismem, a proto může být ovlivněn nemalou řadou faktorů. Mnoho z nich s sebou přináší moderní doba, čímž nechtěně snižuje schopnost mnoha párů přirozeně počít potomka. Na vině je jak nezdravý životní styl, tak odsouvání mateřství do pozdějšího věku a vysoká míra stresu, které je každý z nás denně vystaven. K těmto běžným vlivům pak přistupují různé nemoci, včetně těch nádorových či autoimunitních, které mohou přímo či nepřímo zasahovat do funkčnosti reprodukčního aparátu.

Číst více